Europa i świat po II wojnie światowej

01.12.2014 aktualizacja 14.07.2016

Ukraina: Zmarł były dysydent Jewhen Swerstiuk

W wieku bez mała 86 lat zmarł w poniedziałek wieczorem w Kijowie Jewhen Swerstiuk, ukraiński pisarz, dysydent i więzień polityczny w czasach ZSRR – poinformował prezes Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy Wołodymyr Wiatrowycz.

Swerstiuk, były przewodniczący ukraińskiego Pen Clubu, był zwolennikiem porozumienia między Ukraińcami a Polakami i nawoływał, by we wzajemnych relacjach kierować się zasadą „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”.

Urodzony 13 grudnia 1928 roku na Wołyniu Swerstiuk ukończył fakultet filologiczny Uniwersytetu Lwowskiego, był wykładowcą literatury i pracownikiem naukowym Instytutu Psychologii w Kijowie.

W 1972 roku wraz z grupą ukraińskich intelektualistów został skazany na 7 lat obozu o zaostrzonym rygorze i 5 lat zesłania za publikacje wydawane poza granicami ZSRR i w drugim obiegu. Po odzyskaniu wolności w 1983 roku do 1988 roku pracował jako stolarz. W okresie pieriestrojki zaangażował się w ruch religijny i kulturalny na rzecz odrodzenia Ukrainy.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mmp/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL