Blisko trzysta unikalnych archiwalnych fotografii przedstawiających Legiony Polskie - żołnierzy na pozycjach bojowych, w sytuacjach frontowej codzienności, a także podczas wypoczynku i zabawy – można oglądać na portalu dzieje.pl. Fotografie udostępniło PAP Centralne Archiwum Wojskowe.
Do najciekawszych należą fotografie komendanta Józefa Piłsudskiego i innych dowódców legionowych na czele oddziałów wkraczających do poszczególnych miejscowości i miast. Są też zdjęcia żołnierzy w maskach przeciwgazowych, na pozycjach bojowych, czy szarżujących ułanów.
Udostępnione przez CAW fotografie przedstawiają również legionistów w sytuacjach frontowej codzienności – m.in. w czasie odwszawiania odzieży, podczas toalety w okopach, a także gry w piłkę nożną. Inne sekwencje pokazują różne uroczystości, w których uczestniczą legioniści, m.in. msze polowe, święta Bożego Narodzenia i Sylwestra. Na uwagę zasługują także fotografie pokazujące sceny z życia internowanych oficerów w 1917 i 1918 r.
W sierpniu 2014 r. przypada 100. rocznica powstania I Kompanii Kadrowej. Utworzona z inicjatywy Józefa Piłsudskiego była pierwszym od czasów powstania styczniowego regularnym oddziałem Wojska Polskiego. Żołnierze "Kadrówki", którzy 6 sierpnia 1914 r. wyruszyli z Krakowa w stronę Miechowa, w Michałowicach obalili rosyjskie słupy graniczne i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin dotarli 12 sierpnia do Kielc.
Zdaniem historyków choć militarnie był to epizod, wydarzenie to miało ogromne znaczenie polityczne - było demonstracją woli walki o niepodległą Polskę. Pierwsza Kompania Kadrowa stała się zalążkiem Legionów Polskich.
Portal historyczny www.dzieje.pl to wspólne przedsięwzięcie Polskiej Agencji Prasowej i Muzeum Historii Polski. Patronat nad nim sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Centralne Archiwum Wojskowe powstało w 1919 r. w celu przechowywania i porządkowania materiałów archiwalnych wytworzonych przez polskie związki niepodległościowe, jednostki i instytucje wojskowe. Po wybuchu II wojny światowej najcenniejsze dokumenty zostały ewakuowane z Polski. Po zakończeniu wojny starano się scalić rozproszone w kraju i za granicą zbiory. Po 1989 r. CAW wzbogaciło się o kopie dokumentów z archiwów Rosji, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Obecnie zasób CAW liczy ok. 14 km akt. Obok dokumentów historycznych w CAW przechowywane są także materiały archiwalne dotyczące współczesnego Wojska Polskiego w tym polskich misji wojskowych. (PAP)
rda/ mjs/ ls/
Archiwalne fotografie Legionów Polskich udostępnione przez Centralne Archiwum Wojskowe PAP: