XIX wiek

09.11.2019

Upamiętniono 213. rocznicę przybycia do Poznania gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego

6 listopada 1806 roku do Poznania przybyli gen. Jan Henryk Dąbrowski i autor hymnu narodowego Józef Wybicki, by obwieścić Polakom obietnicę wskrzeszenia państwa daną przez Napoleona. W sobotę, na pamiątkę 213. rocznicy tego wydarzenia, poznaniacy upamiętnili jego bohaterów.

Przyjazd do Poznania gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego 6 listopada 1806 roku przerodził się w patriotyczną manifestację, a polski ruch zbrojny objął Wielkopolskę, następnie ziemię sieradzką, Kujawy, Mazowsze i Pomorze. Jak podkreślają historycy, cykl wydarzeń, jakie rozpoczęły się na początku listopada w 1806 roku w Poznaniu, dał Polakom realną nadzieję na odrodzenie się państwa i przyczynił do powstania Księstwa Warszawskiego.

Sobotnie uroczystości w Poznaniu zainaugurowało przed południem złożenie kwiatów na grobie Józefa Wybickiego i na symbolicznym grobie z sercem Jana Henryka Dąbrowskiego na wzgórzu św. Wojciecha.

CZYTAJ TAKŻE

Głównym elementem sobotnich obchodów była inscenizacja wjazdu do Poznania gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego. Przed poznańskim ratuszem wydarzenia sprzed 213 lat przypomniała grupa poznańskich artystów. Reżyserem inscenizacji był aktor i reżyser, absolwent PWST im. Solskiego w Krakowie Janusz Stolarski. Muzykę do widowiska stworzył śpiewak, tancerz, aktor, twórca muzyki dla teatru i filmu, założyciel Domu Tańca w Poznaniu i Szczecinie Jacek Hałas.

Jak tłumaczył dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki, „sama postać Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego są bardzo dobrze znane, bo kojarzą się z hymnem i wszyscy Polacy o tym wiedzą. Fakt, że Poznań, ze swoją nazwą, występuje w hymnie narodowym, podobnie jak nasza rzeka Warta – o tym także wszyscy wiemy. Ale czy wszyscy kojarzą, że ma to związek z powstaniem 1806 roku? Pewnie nie”.

„Z roku na rok ta wiedza się jednak zwiększa i jest przyjmowana bardzo dobrze, tak samo jak sposób propagowania tej historii. Trzeba pamiętać, że początek XIX wieku to także inny, bardzo ciekawy kostium historyczny, to inna epoka, nieco odleglejsza, może też i bardziej romantyczna. Ta historia jest bardzo dobrze przyjmowana nie tylko przez poznaniaków, Wielkopolan, ale i turystów, którzy odwiedzają nasze miasto” – dodał.

W sobotę w siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego można zobaczyć także obraz Jana Gładysza „Wjazd gen. Jana Henryka Dąbrowskiego do Poznania w 1807 r.” przedstawiający kolejne przybycie gen. Dąbrowskiego do stolicy Wielkopolski - już jako bohatera zwycięskiego powstania.

CZYTAJ TAKŻE

Gen. Jan Henryk Dąbrowski i Józef Wybicki przybyli do Poznania na polecenie Napoleona. Obaj cieszyli się w Wielkopolsce dużym uznaniem od czasów związanego z insurekcją kościuszkowską powstania wielkopolskiego z 1794 r. W przedstawionej po ich przyjeździe proklamacji Napoleon obiecał Polakom wskrzeszenie państwa, jeśli Polacy „wykażą, że na niepodległość sobie zasłużyli”.

Dąbrowski rozpoczął w Poznaniu tworzenie polskiej armii, która w niedługim czasie liczyła ok. 20 tys. żołnierzy. Wybicki zaczął budowę zrębów polskiej administracji.

27 listopada 1806 r. do Poznania przybył Napoleon, który przez blisko trzy tygodnie to z tego miasta wydawał rozkazy. 11 grudnia w sali redutowej Hotelu Saskiego podpisano pokój między Francją a Saksonią. Kilka dni później cesarz wyruszył do Warszawy. W czerwcu następnego roku, na mocy traktatu w Tylży, postało Księstwo Warszawskie, którego częścią stała się Wielkopolska.

Głównym organizatorem obchodów rocznicowych jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, zaś partnerem – Polskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Miasta Poznania, oraz ze środków programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-22 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” Obchody. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL