Polska po 1989 roku

10.01.2018

Uroczysta sesja "Podsumowanie Roku Tadeusza Kościuszki na Mazowszu"

Tadeusz Kościuszko. Źródło: Wikimedia Commons Tadeusz Kościuszko. Źródło: Wikimedia Commons

Dla Mazowsza Kościuszko jest bardzo ważny; pamiętamy o tym niezwykłym bohaterze - to jest nasz obowiązek - powiedział w środę marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podczas spotkania "Podsumowanie Roku Tadeusza Kościuszki na Mazowszu".

"Dla mnie osobiście i dla polskiego ruchu ludowego postać Tadeusza Kościuszki jest olbrzymią wartością" - powiedział w środę podczas sesji "Podsumowanie Roku Tadeusza Kościuszki na Mazowszu" w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie marszałek Adam Struzik. "To jest pewien symbol jedności polskiego ludu, polskiego włościaństwa, z drugiej strony z ziemiaństwem, z polską szlachtą" - dodał.

Nawiązując do obchodzonego w tym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości marszałek Struzik zauważył, że Kościuszko "tak naprawdę był symbolem rozpoczęcia tej walki, a właściwie przeciwstawienia się utracie niepodległości".

"Myślę, że przypominanie takiej postaci, jak Tadeusz Kościuszko jest naszym obowiązkiem. Dla każdego świadomego Polaka jest to rodzaj imperatywu. (...) Dla Mazowsza Kościuszko jest bardzo, bardzo ważny, Maciejowice są przecież w granicach naszego województwa(...). Pamiętamy o tym niezwykłym bohaterze" - podkreślił marszałek Struzik.

Podczas sesji pt. "Podsumowanie Roku Tadeusza Kościuszki na Mazowszu" o roli Tadeusza Kościuszki w historii Polski oraz o wydarzeniach upamiętniających jego postać mówili m.in. prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej dr Leszek Marek Krześniak, dyrektor Muzeum Niepodległości dr Tadeusz Skoczek i Krzysztof Bąkała z Muzeum Niepodległości.

Mówcy zwrócili uwagę, że rok 2017 obfitował w wydarzenia związane z postacią znanego polskiego bojownika o niepodległość i nietuzinkowego wodza – Tadeusza Kościuszki - nie tylko na Mazowszu, ale w całej Polsce, a także na Białorusi. Odbyło się kilkadziesiąt okolicznościowych wystaw, konferencji naukowych, odczytów i prelekcji. Opublikowano książki historyczne i albumy.

Marszałek Struzik, dziękując za zaangażowanie i promocję idei oraz postaci Tadeusza Kościuszki, wręczył 42 osobom honorowe dyplomy oraz albumy. Wśród wyróżnionych znaleźli się dyrektorzy szkół i muzeów na Mazowszu, kustosze, muzealnicy, malarze, historycy i publicyści. Dyplomy odebrali m.in. animatorka kultury i reżyser Barbara Wachowicz, prezes Fundacji Kościuszkowskiej dr Leszek Marek Krześniak, historyk prof. dr hab. Marek Marian Drozdowski i dyrektor Muzeum Niepodległości dr Tadeusz Skoczek.

Z inicjatywy Kapituły Krzyża Honorowego za Zasługi dla Muzeum Niepodległości marszałkowi województwa mazowieckiego Adamowi Struzikowi oraz dyrektor departamentu kultury, promocji i turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Agnieszce Kuźmińskiej wręczono medale honorowe "za społeczny wkład w rozwój i działalność Muzeum Niepodległości w okresie ostatnich 25 lat".

Na zakończenie przedstawiciele Kapituły Nagrody im. Władysława Orkana wraz z marszałkiem Struzikiem wręczyli wyróżnienia laureatom zeszłorocznego konkursu. Nagrodę główną im. Władysława Orkana w postaci statuetki odebrał redaktor, pisarz i wydawca Marian Piotr Romaniuk, a laur honorowy przypadł kolekcjonerowi i publicyście Waldemarowi Antoniemu Krzyżewskiemu.

Po spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim odbył się wernisaż wystawy prac poświęconych Kościuszce autorstwa Hakoba Mikayelyana z Armenii i Natalii Shayon z Białorusi. (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL