02.08. 2009 Warszawa (PAP) - Uroczystości z udziałem najwyższych władz i kombatantów, a także liczne koncerty, spektakle, a w godzinę "W" dźwięk syren i kościelnych dzwonów - przez cały weekend w stolicy odbywały się uroczystości upamiętniające 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
02.08. 2009 Warszawa (PAP) - Uroczystości z udziałem najwyższych władz i kombatantów, a także liczne koncerty, spektakle, a w godzinę "W" dźwięk syren i kościelnych dzwonów - przez cały weekend w stolicy odbywały się uroczystości upamiętniające 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Centralne uroczystości odbyły się na Wojskowych Powązkach, przed pomnikiem Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym), gdzie wieńce złożyli m.in. prezydent Lech Kaczyński, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, kombatanci i żołnierze AK.
Punktualnie o godz. 17 (godzina "W") w całym mieście zawyły syreny i rozdzwoniły się kościelne dzwony, zebrani na wojskowych Powązkach zastygli w milczeniu, na moment zamarł też ruch na ulicach Warszawy. Przechodnie stali w milczeniu, zatrzymywały się samochody i tramwaje.
Wcześniej, w samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odbyła się uroczysta odprawa wart. Przybyli kombatanci, warszawiacy i turyści.
Uroczystości rocznicowe odbyły się też przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. "Stoimy przed pomnikiem, który ma symbolizować ciągłość państwa polskiego. To państwo działało 6 lat i dzięki niemu ogromne zagrożenie dla naszej państwowości i bytu zostało zażegnane" - mówił prezes ZG Światowego Związku Żołnierzy AK, Czesław Cywiński.
Przed pomnikiem "Mokotów Walczy 1944" w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera zapalono znicze. "Ten park jest dla nas świętym miejscem, to jest przejściowy cmentarz wszystkich ofiar, które poniósł Mokotów" - powiedział prezes Środowiska Żołnierzy Pułku AK "Baszta" i innych mokotowskich oddziałów powstańczych Wojciech Milic. Z parku wyruszył Marsz Mokotowa, który przeszedł ulicą Puławską pod obelisk poświęcony pamięci 119 pomordowanych powstańców z "Baszty" przy ulicy Dworkowej.
Uroczystości odbyły się też przed pomnikiem Polegli Niepokonani na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy. Cmentarz wolski jest największą metropolią Powstania. Odmówiona została modlitwa ekumeniczna oraz odbył się koncert chóralny "Znane pieśni Powstania Warszawskiego w nieznanych dotychczas aranżacjach".
Na Kopcu Powstania Warszawskiego w sobotę wieczorem zapłonął ogień przyniesiony na warszawski Czerniaków z Grobu Nieznanego Żołnierza przez "sztafetę pokoleń".
W niedzielę prezydent Lech Kaczyński odznaczył blisko 40 uczestników Powstania Warszawskiego. Odznaczony pośmiertnie został m.in. Dowódca sił zbrojnych Powstania Warszawskiego gen. Antoni Chruściel "Monter".
Wczesnym popołudniem ok. 20 powstańców wzięło udział w rowerowej Masie Powstańczej. Uczestnicy Masy Powstańczej dokonali jednocześnie oficjalnego otwarcia tegorocznego wyścigu rowerowego Tour de Pologne.
Rocznicowe obchody miała też mniej formalny charakter. W całym mieście w sobotę i niedzielę słychać było powstańcze pieśni - największy koncert (organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego) odbył się na pl. Piłsudskiego. Do późnych godzin rozbrzmiewały tam melodie "Warszawianki", "Marszu Mokotowa" czy "Hej, chłopcy bagnet na broń".
O północy w Muzeum Powstania odbyła się premiera spektaklu "Zawiadamiamy Was, że żyjemy. Dubbing 44". Spektakl będzie jeszcze grany w Muzeum Powstania Warszawskiego codziennie do 7 sierpnia. Organizatorzy podkreślają jednak, że wszystkie wejściówki zostały już rozdane.
W sobotę ZHP zorganizowało w stolicy rodzinną grę miejską, której uczestnicy mieli za zadanie m.in. uruchomić wojskową radiostację za pomocą roweru i dynama, wykonać pieczęć poczty polowej, czy złożyć pistolet Sten.
Zainteresowani historią zyskali też przy okazji rocznicy dodatkowe źródło wiedzy - Instytut Pamięci Narodowej uruchomił specjalną podstroną poświęconą Powstaniu Warszawskiemu: www.ipn.gov.pl/powstaniewarszawskie.
Spotkania i uroczystości rocznicowe odbywały się także w innych polskich miastach, m.in. w Krakowie. W godzinę "W" krakowianie zgromadzili się przy wejściu do Bazyliki Mariackiej, gdzie odśpiewano hymn narodowy oraz pieśni powstańcze. W Kościele Mariackim została odprawiona msza św. w intencji poległych w Powstaniu Warszawskim.
Pamięć o bohaterach uczcili także uczestnicy 15. Przystanku Woodstock.
O 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przypomniał też papież Benedykt XVI. Podczas modlitwy na Anioł Pański powiedział m.in., że "z heroizmu powstańców i z siły narodu narodziła się wolna Polska". (PAP)
js/ itm/