Powstanie Warszawskie

31.07.2012 aktualizacja 14.07.2016

Uroczystości w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - w Łambinowicach

Uroczystości w 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się w środę m.in. przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich - Jeńców Stalagu 344 w Lamsdorf/Łambinowicach. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych pokaże też wystawę „Kobiety w Powstaniu Warszawskim”.

Uroczystości pod pomnikiem powstańców warszawskich w byłym obozie jenieckim Lamsdorf/Łambinowice, gdzie w październiku 1944 r. trafiło ok. 6 tys. powstańców, rozpoczną się rano – zapowiedziała specjalistka ds. marketingu i promocji Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu Magdalena Kruk-Kuchcińska.

W programie uroczystości w Łambinowicach przewidziano wystąpienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów i zniczy.

Zwiedzający będą się mogli przyjrzeć sylwetkom 27 uczestniczek Powstania - lekarek, sanitariuszek, łączniczek, harcerek, kobiet pracujących przy produkcji i transporcie materiałów wybuchowych.

Tego samego dnia w opolskiej siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu otwarta zostanie wystawa „Kobiety w Powstaniu Warszawskim” przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. „Gościem muzeum będzie w środę kurator wystawy Jan Engelgard, kierownik Działu Historycznego warszawskiej placówki, który oprowadzi po wystawie” - zapowiedziała Kruk-Kuchcińska.

Specjalistka ds. marketingu muzeum wyjaśniła, że założeniem twórców wystawy jest pielęgnowanie pamięci o bohaterskich kobietach i roli, jaką odegrały one w czasie Powstania Warszawskiego. „Nie tylko niosły pomoc rannym, ale także razem z mężczyznami walczyły na pierwszej linii, a po kapitulacji trafiały do obozów jenieckich” - przypomniała Kruk-Kuchcińska.

Zwiedzający będą się mogli przyjrzeć sylwetkom 27 uczestniczek Powstania - lekarek, sanitariuszek, łączniczek, harcerek, kobiet pracujących przy produkcji i transporcie materiałów wybuchowych. Wśród zaprezentowanych będą znane postaci, m.in. kurierka Komendy Głównej AK i cichociemna Elżbieta Zawacka, pisarka i działaczka katolicka Zofia Kossak oraz Krystyna Krahelska, której twarz utrwalono w pomniku warszawskiej Syrenki.

„Ekspozycję będzie można u nas oglądać do 5 października” - poinformowała Magdalena Kruk-Kuchcińska.

Mszą świętą i złożeniem kwiatów po południu uczczona zostanie pamięć powstańców warszawskich m.in. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. gen. „Grota“ Roweckiego w Opolu oraz w kościele św. Mikołaja w Brzegu. Po nabożeństwach uczestnicy uroczystości w obu miastach złożą kwiaty pod pomnikami poświęconymi żołnierzom Armii Krajowej.

Wojewoda opolski Ryszard Wilczyński zaapelował do wszystkich starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów gmin województwa opolskiego o wydanie polecenia włączenia syren alarmowych na minutę w środę o godz. 17 – poinformował Kordian Michalak z biura prasowego wojewody.

Uruchomienie syren o historycznej godzinie "W" zadeklarowały m.in.: Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Namysłów, Brzeg i Opole, w którym syreny mają być włączone na 3 minuty. „Mieszkańców miasta prosimy natomiast, by w rocznicę godziny „W" zatrzymali się, by na minutę zamarł ruch pieszy i samochodowy w całym mieście” - zaapelowała rzeczniczka prezydenta miasta Opola Alina Pawlicka-Mamczura.(PAP)

kat/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL