Epoka nowożytna

04.03.2013 aktualizacja 14.07.2016

Uroczystości z okazji 500-lecia Piły

Mszą świętą i uroczystą sesją rady miasta rozpoczęto w poniedziałek oficjalne obchody 500-lecia Piły. W marcu 1513 r. król Zygmunt Stary potwierdził prawa miejskie tej miejscowości, leżącej na północy Wielkopolski.

„Zadając sobie pytanie, w jakim punkcie jest dziś Piła, myślę, że mogę śmiało powiedzieć, iż koło czasu i historii doprowadziło nas ponownie do złotego wieku, czasu rozkwitu i dynamicznego rozwoju. Ocenianego nie w perspektywie kilku lat, ale całych dziesięcioleci po II wojnie światowej” – powiedział na sesji rady prezydent miasta Piotr Głowski.

Wśród zasłużonych dla Piły prezydent wymienił najsłynniejszego Polaka pochodzącego z tego miasta, Stanisława Staszica. „Są tacy, którzy zasłużyli się dla Piły szczególnie, z naszym primus inter pares Stanisławem Staszicem na czele. Dzisiaj również do grona zacnych obywateli miasta dołączy głowa państwa polskiego – prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski” – mówił Głowski.

W ubiegłym tygodniu rada miasta nadała prezydentowi Komorowskiemu tytuł honorowego obywatela.

Według historyków Piła otrzymała prawa miejskie prawdopodobnie w XV wieku, zostały one potwierdzone w 1513 r. przez króla Zygmunta Starego. Po I rozbiorze Piła weszła w skład zaboru pruskiego. Do Polski wróciła w 1945 r.

Najsłynniejszym Polakiem pochodzącym z Piły jest Stanisław Staszic, który w 1755 r. urodził się w tym mieście w rodzinie mieszczańskiej. Jego ojciec i dziad byli burmistrzami Piły. Staszic pobierał naukę w Poznaniu, przyjął święcenia kapłańskie, a następnie studiował we Francji i w Niemczech. Był księdzem, uczonym, pisarzem, publicystą, filozofem, mężem stanu, geologiem, twórcą pierwszej mapy geologicznej Polski, działaczem politycznym, gospodarczym i oświatowym. Był współzałożycielem Warszawskiego Towarzystwa Naukowego, inicjatorem powołania Szkoły Głównej Warszawskiej, poprzedniczki Uniwersytetu Warszawskiego, inicjatorem budowy kopalń węgla na Górnym Śląsku.

Obecnie Piła jest znaczącym węzłem komunikacyjnym – przecinają się tu trasy drogowe i kolejowe z Wybrzeża na Dolny Śląsk i z Warszawy do Szczecina. Obecnie miasto liczy ponad 74 tys. mieszkańców, głównie młodych (60 proc. nie skończyło 40 lat), bezrobocie wynosi 13,4 proc.(PAP)

kpr/ hes/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL