Utwory Moniuszki, Chopina i „Warszawianka” Karola Kurpińskiego znalazły się w programie koncertu „Polska-Zasłużonym dla ojczyzny”, który odbędzie się 12 listopada w Filharmonii Narodowej. „Koncert jest wyrazem hołdu dla weteranów walk o niepodległość” – powiedział szef UdsKiOR Jan Józef Kasprzyk.
"To już piąty koncert, który jest wyrazem hołdu dla weteranów walk o niepodległość, dla tych, którzy nie zadawali pytań po co, dlaczego i za ile, ale służyli sprawie, wspólnocie, z myślą nie tylko o sobie, nie tylko o swoich bliskich, ale o tych pokoleniach, które przyjdą po nich" - powiedział we wtorek szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk zapowiadając koncert "Polska-Zasłużonym dla ojczyzny", który odbędzie się 12 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncert jest organizowany z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W rozmowie z PAP i PR24 szef UdsKiOR powiedział, że koncert ma być "doskonałą okazją" do podziękowania tym wszystkim, którzy od 1939 r. "walczyli o Polskę wolną, suwerenną, niepodległą, solidarną" oraz, że "będzie wyrazem hołdu i czci dla postaci szczególnej, specjalnego gościa Józefa Walaszczyka, który 13 listopada, dzień po koncercie obchodzić będzie swoje setne urodziny". Kasprzyk przypomniał, że Walaszczyk w czasie okupacji niemieckiej uratował kilkudziesięciu Żydów i został odznaczony medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
"Oprócz niego będą ci, którzy walczyli 80 lat temu w kampanii wrześniowej, 75 lat temu w Powstaniu Warszawskim i w Wilnie, żołnierze gen. Andersa, gen. Stanisława Maczka, którzy wyzwalali Europę Zachodnią. Ten koncert ma wymiar międzypokoleniowy. Staramy się dbać o to, aby na sali spotkali się kombatanci, ale też działacze Solidarności i harcerze oraz młodzież szkolna" - dodał.
Kasprzyk przypomniał słowa jednego z weteranów, który powiedział mu, że bardzo się cieszy na to wydarzenie, bo "możemy się spotkać przy muzyce, która nas wychowała. W czasie okupacji była zakazana, ale i tak była grana w domach, podtrzymywała na duchu, a teraz jest okazją, by cieszyć się wolnością. Jest więc ten koncert odpowiedzią na prośby weteranów, aby również w takiej formie świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości".
Grażyna Paszkowska z Filharmonii Narodowej w Warszawie przedstawiła program wydarzenia. 12 listopada wystąpi Orkiestra Filharmonii Narodowej, którą poprowadzi nowy asystent dyrektora artystycznego filharmonii Andrzeja Boreyki, Maciej Tomasiewicz. Będzie można też usłyszeć uwerturę do opery "Paria" Stanisława Moniuszki oraz koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina w wykonaniu pianisty Marka Bracha. W programie koncertu znalazła się również "Warszawianka", utwór skomponowany przez Karola Krupińskiego, którego prapremiera miała miejsce w 1831 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie.
Elżbieta Sęczykowska, która przygotowała scenariusz wydarzenia powiedziała, że wykonanie "Warszawianki" będzie nawiązywało "do słynnej, wzruszającej sceny w filmie +Zakazane piosenki+, kiedy na schodach filharmonii zbierają się bohaterowie i tworząc jeden zespół grają ten utwór".
Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn podkreślił, że kombatanci bardzo chętnie dzielą się z młodym pokoleniem opowieściami o tym, jak walczyli o niepodległość na różnych frontach, o tym jakie były ich idee. "Przywiązujemy do tych spotkań dużą wagę" - podkreślił i zaznaczył, że dziś młodzi ludzie nie mają problemów, z którymi musiało zderzyć się jego pokolenie, "są inaczej wychowani, mają przyjaciół na całym świecie". "Cieszy nas, że możemy im przekazywać nasze świadectwo" - powiedział.
Hanna Nowakowska z fundacji Cultura Memoriae, podkreśliła, że poprzez koncert "chcemy pokazać młodym ludziom, jak ważne jest dla nas pokolenie, które walczyło o wolność, osoby, które oddały życie, żeby nasz kraj był wolny". Dodała również, że koncert, który jest organizowany "w tak szerokim partnerstwie jest dowodem, że potrafimy razem zrobić coś ważnego, że wszystkim zależy, by pokazywać piękne postawy i honorować zasłużone osoby".
Koncert pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy organizują Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacja Cultura Memoriae w partnerstwie z Filharmonią Narodową w Warszawie, Instytutem Pamięci Narodowej i Związkiem Powstańców Warszawskich.(PAP)
wbp/ agz/