25.01.2011. Warszawa (PAP) - Złożeniem wieńców pod pomnikiem Bohaterów Getta, uroczystym koncertem oraz zapaleniem w oknach domów świec symbolizujących pamięć o ofiarach holokaustu stolica uczci przypadający 27 stycznia V Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.
Uroczystości, objęte honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, rozpoczną się o godz. 16.30 pod stołecznym pomnikiem Bohaterów Getta. Przedstawiciele władz państwowych, organizacji społecznych i religijnych oraz harcerze złożą wieńce pod pomnikiem dla uczczenia pamięci ofiar Zagłady. W części artystycznej wystąpi Andrzej Seweryn z recytacją fragmentów "Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie" Icchaka Kacenelsona oraz aktorzy Teatru Żydowskiego. Przedstawiciele różnych wyznań i kościołów odmówią modlitwę ekumeniczną za tych, którzy odeszli.
"Dla mnie najważniejszym celem obchodów jest zachowanie pamięci. Jestem drugim pokoleniem po holokauście i chcemy mówić w imieniu tych, którzy już nie mogą. Czuję się cały czas spadkobierczynią tych, których nie ma. Całe nasze pokolenie jest nazywane +płomieniem pamięci+. Dlatego spotykamy się co roku i te obchody są dla nas symbolami tej pamięci i tego, że wciąż jesteśmy razem" - powiedziała PAP Gołda Tencer, dyrektor generalna Fundacji Szalom, współorganizującej obchody wspólnie ze stołecznym Ratuszem.
O godz. 18 na ul. Próżnej odbędzie się uroczysty apel pamięci, podczas którego będą odczytywane imiona osób, które zginęły w czasie holokaustu. Każda z przybyłych osób będzie mogła się włączyć w tę formę hołdu. Przedstawiciele Fundacji Szalom apelują także, aby o godz. 18 zapalając świece w swoich oknach uczcić Dzień Pamięci o Holokauście. "Zwracamy się do wszystkich, nie tylko warszawiaków, aby tego dnia o godz. 18 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady stawiając w oknie zapaloną świecę. Niczym gorejąca świeca musi płonąć w nas pamięć o tych, którzy tak bardzo cierpieli. Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości" - mówi Gołda Tencer.
27 stycznia każdy może zapalić Światło Pamięci również w internecie korzystając z portalu społecznościowego Facebook. Wystarczy z grupy Fundacji Shalom http://www.facebook.com/group.php?gid=53080654916 pobrać zdjęcie przedstawiające zapaloną świecę w oknie i zamieścić na swojej tablicy.
26 i 27 stycznia w godz. 12-18 na ulice Warszawy wyjedzie także oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy Tramwaj Widmo. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w Getcie Warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza-Nowowiejska-Marszałkowska-Andersa-Stawki-al. Jana Pawła II-Popiełuszki -Pętla Potocka-Popiełuszki-Arkadia-Okopowa-Towarowa-pl. Zawiszy-pl. Narutowicza.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście uchwaliło w listopadzie 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 roku. Częścią obchodów tego dnia jest akcja "Światło Pamięci" polegająca na zapaleniu świec w oknach na znak pamięci o ofiarach Holokaustu.(PAP)
Na zdjęciu: Czworo dzieci z rodziny Żydówki słowackiej Lili Jacob. Na rampie w Birkenau czekają na selekcję. Wszyscy zostali zgładzeni. Rok 1944. Fot. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
akn/ ls/