Stalinizm

09.03.2018

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni upamiętniono kontradm. Adama Mohuczego

Tablica poświęcona pamięci kontradmirała Adama Mohuczego odsłonięta w Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Fot. PAP/A. Warżawa Tablica poświęcona pamięci kontradmirała Adama Mohuczego odsłonięta w Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Fot. PAP/A. Warżawa

W Bibliotece Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odsłonięto w piątek tablicę upamiętniającą kontradm. Adama Mohuczego – jednego z twórców polskiej Marynarki Wojennej zmarłego w 1953 r. w więzieniu, do którego trafił po skazaniu na podstawie fałszywych zarzutów.

Tablica ma formę ściennej płaskorzeźby przedstawiającej popiersie kontradm. Adama Mohuczego na tle ceramicznej płyty stylizowanej na morskie fale. Obok płaskorzeźby umieszczono faksymile podpisu Mohuczego oraz napis „W hołdzie kontradm. Adamowi Mohuczemu, twórcy polskiego szkolnictwa morskiego, wybitnemu propagatorowi idei Polski morskiej, zasłużonemu wychowawcy kadr floty wojennej i handlowej oraz budowniczemu polskiej Marynarki Wojennej w latach 1919-47".

Poświęcenia tablicy w holu biblioteki dokonał metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Przypomniał on, że Mohuczy „w trudnych chwilach naszej ojczyzny walczył o jej wolność, a potem stał na straży prawdy i narodowej nadziei”. „Niech słowa wyryte w kamieniu utrwalą w naszej pamięci jego osobę, a w przyszłości niech przypominają pokoleniom Polaków i Polek o cenie miłości Boga i Ojczyzny” – powiedział abp Głódź.

Uroczystość odsłonięcia tablicy poprzedził wykład dr. Andrzeja Drzewieckiego pt. „Kontradmirał Adam Mohuczy w pokoleniowej pamięci historycznej”. W Bibliotece Głównej AMW zaprezentowano też przy tej okazji wydawnictwa poświęcone kontradmirałowi oraz kolekcję nawiązujących do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę grafik autorstwa Jarosława Biereckiego pt. „Niepodległa”.

Urodzony w 1891 r. w Witebsku Adam Mohuczy, w latach 1912-18 służył w Imperatorskiej Marynarce Wojennej Rosji. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rozpoczął służbę w odradzającej się polskiej marynarce. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 1924-26 był słuchaczem Morskiej Szkoły Wojennej w Paryżu. Po powrocie do Polski pełnił krótko obowiązki komendanta Szkoły Specjalistów Morskich i - przez kilka lat – był dyrektorem Szkoły Morskiej w Tczewie, a następnie w Gdyni.

Dowodził wieloma jednostkami pływającymi oraz dywizjonem torpedowców i dywizjonem ćwiczebnym. Pełnił też funkcję komendanta Portu Wojennego w Gdyni i opracował plan obrony Gdyni i Helu. Po kampanii wrześniowej 1939 r. trafił do niewoli.

Po zakończeniu II wojny światowej pełnił funkcję szefa Sztabu Głównego Marynarki Wojennej i dowódcy Marynarki Wojennej. W 1948 r. przeniesiono go w stan spoczynku. W kolejnym roku został aresztowany i poddany torturom. W 1950 r. Najwyższy Sąd Wojskowy skazał go na 13 lat więzienia pod fałszywym zarzutem dokonania, wraz z trzema innymi oficerami, sabotażu. Mohuczy zmarł 7 maja 1953 r. w więzieniu w Sztumie. Pochowano go na warszawskim Bródnie. W 1957 r. Naczelny Sąd Wojskowy uchylił wyrok, a Mohuczy został zrehabilitowany. (PAP)

autor: Anna Kisicka

edytor: Paweł Tomczyk

aks/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL