Wojna polsko-bolszewicka

15.03.2018

W Andrzejewie i Szumowie uroczystości pochówku żołnierzy z 1920 roku

W gminach Andrzejewo (Mazowieckie) i Szumowo (Podlaskie) odbędą się w piątek uroczystości związane z pochówkiem szczątków żołnierzy ochotników z 1920 roku. Odkryto je w listopadzie w czasie prac ekshumacyjnych w gminie Andrzejewo; spoczną na cmentarzu w Szumowie.

Szczątki odnaleziono w czasie badań miejsc ostatnich walk 18. Dywizji Piechoty, we wrześniu 1939 roku wchodzącej w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew". Projekt takich badań realizuje stowarzyszenie "Wizna 1939" wraz z samorządem gminy Andrzejewo.

To w ramach tych prac, pod koniec listopada 2017 roku, odnaleziona została zbiorowa mogiła, w której - jak się okazało po ekshumacjach i analizie antropologicznej - odkryto szczątki polskich żołnierzy poległych w walkach z bolszewikami w sierpniu 1920 roku.

Okazało się, że to mogiła poległych w walkach, które miały miejsce 4 sierpnia 1920 roku pod Paprocią i Pęchratką (w okolicach Zambrowa, województwo podlaskie). Chodzi o żołnierzy 201. Pułku Piechoty (ochotniczego), którego główną siłę stanowili harcerze.

W oparciu m.in. o analizy antropologiczne ustalono, że w mogile było pochowanych dziesięciu żołnierzy, wśród nich jedna osoba w wieku 25-30 lat, osiem w wieku 17-20 lat i jedna w wieku 14-17 lat. Odnaleziono tam też np. polskie guziki z orłem, guziki od bielizny osobistej oraz złoty sygnet z oczkiem.

Piątkowe uroczystości rozpoczną się w Andrzejewie, gdzie rady obu gmin (Andrzejewa i Szumowa) przyjmą wspólną deklarację, w której złożą hołd żołnierzom ochotnikom 201. Pułku Piechoty - jak napisano w przygotowanym projekcie dokumentu - "w większości ludziom bardzo młodym – harcerzom, studentom i uczniom, poległym w walkach lub bestialsko zamordowanym przez bolszewików w dniu 4 sierpnia 1920 roku na polach Pęchratki i Paproci".

Potem w kościele w Andrzejewie odprawione będzie żałobne nabożeństwo, a po nim szczątki zostaną przewiezione do - oddalonego o niespełna 20 km - Szumowa, gdzie na tamtejszym cmentarzu parafialnym zostaną pochowane w kwaterze wojennej żołnierzy 201. Pułku Piechoty.

Uroczystości odbędą się według ceremoniału wojskowego; honorowym patronatem objął je m.in. minister obrony narodowej i wojewoda podlaski. Wcześniej wojewoda wydał zgodę na pochówek szczątków na cmentarzu w Szumowie.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ jbp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL