II wojna światowa

02.06.2019

W Charkowie obalono pomnik marszałka Żukowa

W Charkowie, na północnym wschodzie Ukrainy, w niedzielę protestujący obalili pomnik sowieckiego marszałka Gieorgija Żukowa. W akcji brali udział m.in. działacze nacjonalistycznych partii Korpus Narodowy i Prawy Sektor.

Protestujący podkreślili, że popiersie było niezgodne z ukraińską ustawą zakazującą komunistycznych symboli.

Uczestnicy akcji zawiązali linę wokół popiersia i zwalili je z cokołu. Zebrani na miejscu ludzie wiwatowali i skandowali "Ukraina!". Na podeście, na którym wcześniej stało popiersie, umieszczono flagę Ukrainy.

Zebrani aktywiści protestowali przeciwko niedzielnemu zjazdowi nowej partii kierowanej przez merów Charkowa i Odessy, Hennadija Kernesa i Hennadija Truchanowa. Obaj byli członkami partii obalonego w 2014 roku prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, który uciekł do Rosji.

Według mediów mer Charkowa Kernes poinformował, że zamierza odbudować pomnik Żukowa. (PAP)

ndz/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL