Wbrew planom przed Sądem Rejonowym w Częstochowie nie ruszy w czwartek proces b. komendanta wojewódzkiego MO w Częstochowie Edwarda K., którego IPN oskarżył o zbrodnie komunistyczne. Obrona wysłała wniosek o odroczenie rozprawy.
„Do sądu wpłynął wniosek o odroczenie rozprawy ze względu na stan zdrowia oskarżonego. Konieczne będzie zasięgnięcie opinii, w której specjaliści wypowiedzą się czy oskarżony może uczestniczyć w procesie” - powiedział PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie sędzia Dominik Bogacz. Jak dodał, w czwartek na pewno nie zostanie odczytany akt oskarżenia.
Akt oskarżenia przeciwko b. komendantowi skierował do sądu w listopadzie 2017 r. pion śledczy IPN w Katowicach. Edward K. został oskarżony o popełnienie zbrodni komunistycznych stanowiących jednocześnie zbrodnie przeciwko ludzkości, które polegały na wydaniu decyzji o internowaniu 110 działaczy NSZZ "Solidarność". Prokurator przedstawił mu 110 zarzutów.
Jak wyjaśniała przed kilkoma miesiącami naczelniczka pionu śledczego IPN w Katowicach Ewa Koj, wydając decyzje o internowaniu, komendant każdorazowo powoływał się na dekret o ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego, w sytuacji gdy ten akt prawny nie został opublikowany.
"Akt ten - według powszechnie przyjętych zasad prawnych - nigdy nie obowiązywał. Było to pozbawienie wolności mające charakter represji, co do której w ogóle nie mamy wątpliwości, oceniając zbrodnie stanu wojennego" – zaznaczyła Koj.
W materiałach śledztwa znalazły się relacje części pokrzywdzonych, których udało się przesłuchać. Relacje te dotyczą m.in. przebiegu samego internowania, co jednak nie jest przedmiotem zarzutów wobec Edwarda K., który podejmował decyzje ws. samego internowania. Może mu grozić kara do 10 lat więzienia.
Edward K. jest w podeszłym wieku, przed skierowaniem aktu oskarżenia przeszedł badania lekarskie, które wówczas wskazywały, że może on odpowiadać przed sądem. Teraz biegli ocenią aktualny stan zdrowia oskarżonego.
Ustawa z grudnia 1998 r. o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, określa w art. 2, że zbrodniami komunistycznymi są czyny popełnione przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r. polegające na stosowaniu represji lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności bądź w związku z ich stosowaniem, stanowiące przestępstwa według polskiej ustawy karnej obowiązującej w czasie ich popełnienia.
Z kolei art. 3 tej ustawy mówi, że zbrodniami przeciwko ludzkości są m.in. poważne prześladowania z powodu przynależności do określonej grupy np. politycznej lub społecznej, jeżeli były dokonywane przez funkcjonariuszy publicznych albo były przez nich inspirowane lub tolerowane. (PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ nno/ agz/