Auschwitz

09.04.2018 aktualizacja 12.04.2018

W czwartek prezydenci Polski i Izraela wezmą udział w Marszu Żywych

Teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau. Fot. PAP/J. Bednarczyk Teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau. Fot. PAP/J. Bednarczyk

W czwartek 12 kwietnia prezydenci: Polski Andrzej Duda i Izraela Reuven Rivlin wezmą udział w Marszu Żywych organizowanym przez International March of the Living na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - poinformowała w poniedziałek prezydencka kancelaria.

Marsz zostanie zorganizowany w 30. rocznicę istnienia Marszu Żywych, który został zapoczątkowany w 1988 r. Marsz ma się rozpocząć o godz. 13.30.

Marsz Żywych przejdzie trzykilometrowym szlakiem od bramy głównej byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau, gdzie przy ruinach największych krematoriów odbędzie się ceremonia upamiętniająca ofiary Zagłady.

W tym roku wydarzenie przypada w 30. rocznicę pierwszego marszu. Uroczystość tradycyjnie przypada w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa), którego data w kalendarzu gregoriańskim jest ruchoma.

Jak podała kancelaria, udział w uroczystościach poprzedzony będzie dwustronnym spotkaniem prezydentów Polski i Izraela, które ma się rozpocząć o godz. 11 w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu Na godz. 12 zaplanowano oświadczenia dla mediów obu przywódców.

O godz. 12.20 - jak wynika z programu - Duda i Rivlin złożą wizytę w Pawilonie Żydowskim w Bloku 27 na terenie byłego obozu Auschwitz I, a następnie zapalą znicze przy Ścianie Śmierci.

Po południu, godz. 15.45, prezydenci wezmą udział w uroczystości przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince. Podczas uroczystości planowane są wystąpienia Andrzeja Dudy i Reuvena Rivlina. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL