Grudzień 1970

18.12.2015 aktualizacja 14.07.2016

W Elblągu odbyły się uroczystości w 45. rocznicę Grudnia'70

Grudzień'70 w Elblągu: czołgi na pl. Jedności Narodu (obecnie pl. Konstytucji) przed gmachem sądu. Fot. IPN Grudzień'70 w Elblągu: czołgi na pl. Jedności Narodu (obecnie pl. Konstytucji) przed gmachem sądu. Fot. IPN

W 45. rocznicę wydarzeń grudniowych w Elblągu mieszkańcy miasta i Zarząd Regionu "Solidarność" uczcili w piątek pamięć ofiar masakry na Wybrzeżu.

Wśród ofiar wydarzeń Grudnia '70 byli czterej elblążanie: Waldemar Rebinin, Marian Sawicz, Zbyszek Godlewski, który zginął w Gdyni i jest bohaterem ballady o Janku Wiśniewskim; w 2006 roku ustalono nazwisko czwartej ofiary - Ryszarda Suskiego.

W intencji ofiar w Elblągu odprawiono w piątek mszę w katedrze św. Mikołaja. Po niej uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Ofiar Grudnia'70, gdzie odczytano apel poległych i złożono wiązanki kwiatów.

Przewodniczący elbląskiego zarządu "S" Jan Fiodorowicz podkreślił w przemówieniu, że uczestniczący w uroczystości spotykają się "w szczególnym miejscu - przy pomniku, który łączy symbolicznie pamięć o poległych elblążanach i stanowi monumentalny dowód, iż ziarno zasiane przez robotników na Wybrzeżu w 1970 r. zaowocowało w 1980 r., bo to nie kto inny, lecz Solidarność Ziemi Elbląskiej doprowadziła do zbudowania i odsłonięcia tego pomnika".

Fiodorowicz mówił, iż "choć Grudzień '70 w świadomości narodowej Polaków kojarzy się z krwawymi wydarzeniami na Wybrzeżu, to strajki i demonstracje miały też miejsce w Elblągu - tu także były starcia z milicją i wojskiem, tu także padły strzały i polała się krew". Podkreślił, że "mimo iż od tamtego czasu minęło 45 lat, nie zostali i nie zostaną osądzeni winni tej zbrodni".

" (...) Jako NSZZ Solidarność chcemy i nadal będziemy upamiętniać wydarzenia grudniowe, ponieważ uważamy to za nasz moralny i patriotyczny obowiązek" - dodał.

Podczas grudniowych demonstracji robotniczych w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Elblągu w 1970 r. zginęły 44 osoby, a ponad 1160 zostało rannych.

Bezpośrednią przyczyną tych demonstracji było ogłoszenie 12 grudnia 1970 r. przez rząd PRL drastycznych podwyżek cen na artykuły spożywcze. Protestowano głównie na Wybrzeżu, ale także w Krakowie, Wałbrzychu i w innych miastach. W Gdańsku i Szczecinie protestujący podpalili gmachy Komitetów Wojewódzkich PZPR. 16 grudnia wojsko zgromadzone przed bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej otworzyło ogień do grupy robotników opuszczającej teren zakładu. Następnego dnia w Gdyni padły kolejne strzały. (PAP)

ali/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL