Prof. Mieczysław Nurek oraz prof. Krzysztof Narkiewicz zostali laureatami nagród im. Jana Heweliusza za rok 2014. Ta nazywana gdańskim Noblem nagroda, to najważniejsze naukowe, mające też wymiar finansowy wyróżnienie, przyznawane przez miasto Gdańsk.
Nagrody im. Jana Heweliusza wręczono w środę w Ratuszu Głównego Miasta. „Gdańsk zwykle jest postrzegany, jako miasto przemysłowe, stoczniowe, turystyczne, historyczne, miasto Solidarności, ale Gdańsk to także miasto akademickie. Zwłaszcza w XXI wieku nauka jest głównym motorem rozwoju miast i metropolii, bez nauki nie ma możliwości systematycznego rozwoju” - powiedział w czasie uroczystości prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.
Przypomniał, że nagroda im. Jana Heweliusza wręczana jest już po raz 27., a jeden z tegorocznych laureatów - prof. Krzysztof Narkiewicz, jest synem prof. Olgierda Narkiewicza, który otrzymał tę samą nagrodę (za badania dotyczące organizacji połączeń ośrodków podkomorowych z korą mózgu) w 1994 r. „To jest pierwszy taki przypadek w historii tej nagrody, gdy drugie pokolenie naukowców z konkretnej rodziny zostaje nią uhonorowane” – zaznaczył Adamowicz.
Prof. Mieczysław Nurek został nagrodzony w kategorii nauk humanistycznych i społecznych za wkład w poznanie historii powszechnej XX wieku, w szczególności polityki mocarstw wobec krajów mniejszych – w tym Polski.
Prof. Mieczysław Nurek został nagrodzony w kategorii nauk humanistycznych i społecznych za wkład w poznanie historii powszechnej XX wieku, w szczególności polityki mocarstw wobec krajów mniejszych – w tym Polski. „W tym bardzo szybkim tempie życia nie wszyscy mamy czas, by powracać myślą do przeszłości, ale wydarzenia, które rozgrywają się współcześnie, zmuszają nas, abyśmy zastanawiali się nad relacjami, jakie istnieją między polityką mocarstw a sytuacją krajów mniejszych” – powiedział dziennikarzom prof. Nurek dodając, że nagroda Heweliusza jest dla niego tym większym wyróżnieniem, że jest to nagroda przyznawana przez środowisko naukowe.
Prof. Krzysztof Narkiewicz otrzymał nagrodę w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych za wybitne osiągnięcia naukowe dotyczące poznania nowych mechanizmów wiążących zaburzenia oddechu podczas snu z chorobami układu krążenia. „Ta nagroda to nie tylko wyróżnienie, ale też wyzwanie na dalsze lata. Wierzę, że jeśli zmienimy trochę podejście do organizacji finansowania nauki, to w najbliższym stuleciu jakiś gdańszczanin dostanie Nobla” – powiedział PAP prof. Narkiewicz.
Prof. Mieczysław Nurek jest pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest związany z tą uczelnią od chwili jej powstania w 1970 r. W jego dorobku, obok kilkudziesięciu artykułów poświęconych głównie polityce i dyplomacji Wielkiej Brytanii wobec Polski oraz innych państw rejonu Morza Bałtyckiego, znajdują się trzy monografie poświęcone tej tematyce. Ostatnia, wydana w 2009 r. książka pt. „Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II Wojnie Światowej” przyniosła mu kilka prestiżowych nagród, w tym im. Jana Długosza.
Lekarz i naukowiec prof. Krzysztof Narkiewicz jest pracownikiem Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W trakcie swojej kariery odbywał m.in. staż naukowy w Clinica Medica i Uniwersytetu w Padwie, był też stypendystą Fogarty International Center – National Institutes of Health na Wydziale Chorób Układu Krążenia uniwersytetu w Iowa w USA. W 2003 r. był konsultantem krajowym w dziedzinie nadciśnienia tętniczego. Jest członkiem licznych organizacji naukowych, w tym członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, a od 2004 r. - redaktorem naczelnym czasopisma „Choroby Serca i Naczyń”.
Każdy z laureatów otrzymał 16 tys. zł.
Nagroda naukowa miasta Gdańska im. Jana Heweliusza została ustanowiona w 1987 r., a jej pierwszych laureatów wyłoniono w 1988 r. Przez pierwsze kilkanaście lat wyróżnienie przyznawano wyłącznie w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych. Od 2001 r. przyznaje się je także w dziedzinie nauk humanistycznych, a w 2013 r. kategorię tą poszerzono o nauki społeczne. Dotychczas nagrodę otrzymało 39 naukowców, a wśród nich m.in. wybitny fizyk prof. Ryszard Horodecki oraz literaturoznawca i pisarz prof. Stefan Chwin.
Nagroda wręczana jest co roku w dniu urodzin związanego z Gdańskiem Jana Heweliusza. Ten astronom urodził się w Gdańsku 28 stycznia 1611 r., a zmarł także w tym mieście dokładnie w dniu swoich 76. urodzin. (PAP)
aks/ mki/