Stalinizm

09.11.2018

W Godowej przypomną członków Demokratycznej Armii Krajowej

Tablica poświęcona członkom Demokratycznej Armii Krajowej zostanie w sobotę odsłonięta na budynku Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Godowej k. Strzyżowa (Podkarpackie). DAK w latach 1949-50 działała wśród uczniów szkół średnich w Strzyżowie i Rudzie Śląskiej.

W piwnicach budynku szkoły w Godowej odbyło się kilkanaście spotkań organizacyjnych DAK. "Od lat żyjący członkowie organizacji chcieli upamiętnić DAK i swoich kolegów w tym ważnym dla nich miejscu" - powiedział dr Piotr Szopa z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

"Członków DAK dotknęły brutalne represje. Zostali skazani na długoletnie wyroki więzienia. Potem wielu z nich wcielono do służby wojskowej i skierowano do pracy w kopalniach węgla kamiennego" - wyjaśnił historyk.

DAK była konspiracyjną, antykomunistyczną organizacją uczniów szkół średnich Strzyżowa oraz Rudy Śląskiej. Jej celem była walka z ustrojem komunistycznym.

Założona w 1949 roku została przez UB rozbita w następnym roku. Liczyła 40-50 członków. 33 z nich skazano na kary pozbawienia wolności od jednego roku do 10 lat. Represje dotknęły także rodziny tych członków DAK, którzy pozostawali w ukryciu do 1956 roku. (PAP)

autor: Alfred Kyc

kyc/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL