Europa i świat po 1989 roku

10.06.2018

W Grodnie konferencja poświęcona wybitnym mieszkańcom

Konferencja naukowa poświęcona sławnym Grodnianom z przełomu XIX i XX w. odbywa się w niedzielę, drugi dzień z rzędu, w tym mieście na zachodzie Białorusi. Imprezę z udziałem historyków zorganizował Związek Polaków na Białorusi i konsulat generalny RP.

"To już druga konferencja poświęcona wybitnym Grodnianom. W tym roku dotyczy ona idei pracy organicznej na ziemiach Grodzieńszczyzny" – powiedział PAP konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek.

Konferencję "+Praca organiczna+ – ziemiaństwo Grodzieńszczyzny, okoliczna szlachta i pozostały żywioł polski Grodzieńszczyzny w rozwoju ekonomicznym kraju na przełomie XIX i XX wieku" zorganizował nieuznawany przez Mińsk Związek Polaków na Białorusi wraz z konsulatem i przy wsparciu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Książek powiedział, że takie spotkania są potrzebne, bo "tematyka konferencji, działalność sławnych Grodnian, nie jest szeroko znana".

Organizatorka konferencji, wiceszefowa ZPB Irena Waluś podkreśliła, że na Białorusi jest to temat wciąż mało zbadany, nie ma monografii wybitnych postaci, pochodzących głównie z kręgu ziemian, ale także włościan czy przedsiębiorców. "W pewnym sensie wykonujemy pracę pionierską" - dodała.

Staraniem konsulatu z materiałów z poprzedniej konferencji, poświęconej grodzieńskim uczestnikom Powstania Styczniowego, wydany został zbiór tekstów. Również w tym roku planowane jest takie wydawnictwo.

W konferencji biorą udział historycy z różnych ośrodków w Polsce i na Białorusi, m.in. z Wrocławia, Olsztyna, Grodna, Mińska i Brześcia. "To zacne, reprezentatywne grono naukowców, którzy doskonale znają ten temat" – powiedział Książek. Dodał, że ciągle potrzebna jest popularyzacja tematyki poruszanej podczas konferencji i liczy, że w przyszłości konferencja będzie się mogła odbyć np. na Uniwersytecie w Grodnie.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ cyk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL