Polska po 1989 roku

15.08.2019

W Katowicach rozpoczęła się defilada z okazji Święta Wojska Polskiego

Uroczysta defilada „Wierni Polsce”, która jest głównym punktem obchodów Święta Wojska Polskiego, ruszyła ulicami Katowic. W uroczystościach biorą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Centralne obchody Święta Wojska Polskiego, organizowane co roku 15 sierpnia w Warszawie, tym razem odbywają się w Katowicach, dla upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego.

W defiladzie bierze udział ok. 2,6 tys. żołnierzy. Poza kolumnami pieszymi goście zobaczą ponad 180 pojazdów, w tym czołgi, transportery Rosomak i samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i Dana, samobieżne wyrzutnie rakiet Langusta, wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, zestaw przeciwlotniczy Poprad, samochody Humvee.

Na niebie zaprezentuje się 60 statków powietrznych, w tym zespół "Biało-Czerwone Iskry", myśliwce F-16, samoloty transportowe i śmigłowce. Obok żołnierzy Wojska Polskiego przemaszerują też stacjonujący w Polsce żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Trasa defilady prowadzi od ul. Bagiennej przez al. Roździeńskiego na rondo gen. J. Ziętka, a następnie na północ aleją Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości Pętli Słonecznej. Po zakończeniu defilady, około godz. 16, w Strefie Kultury rozpocznie się piknik wojskowy.

Jeszcze przed defiladą przedstawiciele władz wzięli udział we mszy świętej w intencji ojczyzny w katowickim kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza Królewicza i złożyli wieńce przed Pomnikiem Powstańców Śląskich. W południe na pl. Chrobrego prezydent wręczył nominacje generalskie i admiralską oraz odznaczenia państwowe.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL