Celem działania powojennych władz było wymazanie pamięci o żołnierzach AK, ale na szczęście ten proceder się nie udał - mówił w Bydgoszczy podczas czwartkowych uroczystości w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
Uroczystości odbyły się w wielu miejscowościach w woj. kujawsko-pomorskim. W bydgoskich wziął udział m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który złożył kwiaty przy ścianie pamięci na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej. To tam w latach 1945-1956 władze komunistyczne chowały potajemnie osoby, które były zabijane na mocy politycznych wyroków śmierci wydawanych przez sądy w Poznaniu i Bydgoszczy. Spoczywa tam ok. 50 zamordowanych żołnierzy, którzy uczestniczyli w powojennym ruchu oporu. We wrześniu 2012 roku zostały tam odsłonięte tablice imienne, które znajdują się na murze rozciągającym się nad symboliczną mogiłą żołnierzy Armii Krajowej.
W złożeniu kwiatów uczestniczyli m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Dariusz Łukowski, naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Janusz Halak oraz zastępcy komendanta wojewódzkiego policji insp. Mirosław Elszkowski i insp. Marcin Woźniak. Na tym cmentarzu IPN prowadzi od ubiegłego roku prace poszukiwawcze w celu identyfikacji miejsc pochówku Niezłomnych.
Wojewoda podkreślił, że "celem działania powojennych władz było to, żeby pamięć o żołnierzach AK została wymazana na stałe z ludzkiej świadomości". Ocenił, że na szczęście ten proceder się nie udał, a wielkie podziękowania należą się Instytutowi Pamięci Narodowej, który przez lata prowadził działania upamiętniające, ciężko pracował nad przypominaniem o Żołnierzach Wyklętych.
W kościele garnizonowym w Bydgoszczy odprawiono mszę świętą w intencji Niezłomnych, a w Urzędzie Wojewódzkim odbył się spektakl w wykonaniu młodzieży "Trudna droga do wolności... - w hołdzie żołnierzom AK".
W Toruniu uroczystości odbyły się pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w alei Solidarności. Uczestniczyli w nich kombatanci, żołnierze, przedstawiciele lokalnych władz, a także licznie zgromadzona młodzież szkolna. Prezydent Torunia Michał Zaleski podkreślił, że w Żołnierzach Wyklętych i ich losach odnajdujemy "bezkompromisowy patriotyzm i braterstwo".
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się także m.in. we Włocławku, Grudziądzu i Lipinkach w Borach Tucholskich.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony 1 marca. Ustanowił go w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
67 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". (PAP)
autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz
twi/ rau/ agz/