Polacy na frontach II wojny światowej

05.09.2015 aktualizacja 14.07.2016

W Londynie uczczono 75. rocznicę Bitwy o Anglię

Ponad 250 osób, w tym kombatanci, przedstawiciele polskich i brytyjskich sił zbrojnych oraz władz lokalnych, uczciło w sobotę 75. rocznicę Bitwy o Anglię podczas uroczystości przy pomniku polskich lotników koło bazy lotniczej Northolt w zachodnim Londynie.

Oficjalne uroczystości poprzedziło uroczyste otwarcie przyległego Parku Pamięci Polskich Lotników, przygotowanego we współpracy dzielnicy Hillingdon z ambasadą RP w Londynie.

Szef rady dzielnicy Hillingdon, Ray Puddifoot, podkreślił w wystąpieniu, że "bez udziału Polaków wynik Bitwy o Anglię i w efekcie całej II wojny światowej mógłby być zupełnie inny".

Ryszard Kornicki, syn najstarszego żyjącego polskiego dowódcy dywizjonu latającego w barwach RAF, Franciszka Kornickiego i przewodniczący Komitetu Pomnika Lotników Polskich podkreślił, że "Polacy nigdy się nie poddali i walczyli wraz z Brytyjczykami w najtrudniejszych chwilach".

Polski ambasador Witold Sobków zwrócił uwagę na "niezłomność polskiego charakteru" i "wyjątkowe" relacje polsko-brytyjskie, których przykładem był okres polskiego rządu na uchodźstwie, mającego siedzibę w Londynie w latach 1940-1990.

W uroczystościach wzięli udział także m.in.: inspektor sił powietrznych gen. Jan Śliwka, kadeci z Wyższej Szkoły Oficerskiej Służb Powietrznych w Dęblinie, polscy harcerze oraz krewni lotników, którzy brali udział w walkach w latach 1940-1945. Obecny był również przedstawiciel królowej Elżbiety II, Ken Olisa.

Za początek powietrznej bitwy, jednego z najważniejszych starć II wojny światowej, uznaje się 10 lipca 1940 roku. Tego dnia niemiecka Luftwaffe rozpoczęła zmasowane naloty na konwoje brytyjskie żeglujące wzdłuż wybrzeży Wysp. Za końcową datę bitwy, według brytyjskich historyków wojskowości, należy uznać 31 października 1940 roku.

Odparcie blisko czteromiesięcznej ofensywy Luftwaffe kosztowało życie 544 brytyjskich i sprzymierzonych lotników, w tym 29 Polaków. W tej pierwszej w historii bitwie stoczonej wyłącznie przez lotnictwo walczyło ponad 140 polskich pilotów.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jak/ awl/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL