Polskie Państwo Podziemne

02.05.2018 aktualizacja 03.05.2018

W Lublinie pochowano żołnierza NSZ Kazimierza Boczka

Uroczystości pogrzebowe Kazimierza Boczka odbyły się na cmentarzu komunalnym na Majdanku w Lublinie. Fot. PAP/W. Pacewicz Uroczystości pogrzebowe Kazimierza Boczka odbyły się na cmentarzu komunalnym na Majdanku w Lublinie. Fot. PAP/W. Pacewicz

Rodzina, bliscy, przedstawiciele środowisk kombatanckich i lokalnych władz uczestniczyli w środę w Lublinie w pogrzebie żołnierza NSZ Kazimierza Boczka. Zmarł on 28 kwietnia po ciężkiej chorobie, miał 91 lat.

„Był wspaniałym patriotą. Jako bardzo młody chłopiec, w wieku 15 lat, kiedy nasza ojczyzna przeżywała dramat II wojny światowej, wraz ze starszym bratem wstąpił do formacji podziemnej i walczył do końca. Poszedł bić się za Polskę, swoją kochaną ojczyznę” – powiedział podczas mszy św. pogrzebowej ks. Ryszard Jurak, kapelan Związku Żołnierzy NSZ.

„Był wychowany w rodzinie patriotycznej, miłość do ojczyzny odziedziczył po dziadach, pradziadach” – dodał ks. Jurak.

Prezes okręgu lubelskiego Związku Żołnierzy NSZ Rafał Dobrowolski, podkreślił, że Kazimierz Boczek, jako żołnierz NSZ walczył o to, by Polska była niepodległym, wolnym krajem. „Dobrze zasłużył się ojczyźnie, może być dziś wzorem bezkompromisowej postawy, jasne było dla niego rozróżnienie, co jest dobrem, a co złem, co wiernością, a co zdradą” – powiedział dziennikarzom Dobrowolski.

Kazimierz Boczek urodził się w 1927 r. w Blinowie pod Kraśnikiem. Służył w konspiracji najpierw w Narodowej Organizacji Wojskowej, a następnie - od 1941 r. do 1945 r. w Narodowych Siłach Zbrojnych. Był żołnierzem, łącznikiem, zwiadowcą w służbie patrolowej, prowadził inwigilację konfidentów Gestapo, uczestniczył w akcjach w okolicach Kraśnika. Nosił pseudonim "Kozak".

Od 1990 r. należał do koła Związku Żołnierzy NSZ w Kraśniku. Odznaczono go Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem 25-lecia Związku Żołnierzy NSZ, Medalem 70-lecia NSZ.

Został pochowany na cmentarzu komunalnym na Majdanku w Lublinie. (PAP)

Autor: Zbigniew Kopeć

kop/ agz

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL