Historię i znaczenie niemieckiego obozu Auschwitz przybliża nowa monograficzna ekspozycja objazdowa, która została otwarta w Centrum Wystawowym Arte Canal w stolicy Hiszpanii Madrycie – podały w piątek służby prasowe Muzeum Auschwitz.
"To największa tego typu ekspozycja poświęcona tematyce Auschwitz i Zagłady w historii” – poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum.
Na wystawie zobaczyć można ponad 600 przedmiotów należących do deportowanych do Auschwitz ludzi. Są to walizki, okulary, buty, czy przedmioty codziennego użytku. Zaprezentowano na niej też m.in. fragment oryginalnego baraku więźniarskiego z obozu Auschwitz III-Monowitz, biurko komendanta obozu Rudolfa Hoessa, maskę gazową z wyposażenia załogi SS i oryginalny wagon towarowy +Model 2+, który był wykorzystywany przez niemiecką kolej podczas wojny m.in. do transportu Żydów do gett i ośrodków zagłady w okupowanej Polsce.
Madryckie Centrum Wystawowe oddało na potrzeby ekspozycji powierzchnię ok. 2,5 tys. m kw. Zaprezentowane na niej przedmioty pochodzą w większości ze zbiorów Muzeum Auschwitz, ale też od ocalonych z Zagłady, prywatnych kolekcjonerów oraz różnych instytucji, jak Instytut Yad Vashem w Jerozolimie i Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.
Jak podkreślił Sawicki, dzięki tym unikatowym przedmiotom możliwe jest opowiedzenie o najważniejszych tematach z historii Auschwitz, a także przybliżenie losów wszystkich grup ofiar obozu: Żydów deportowanych na Zagładę, Polaków, Sinti i Romów, czy sowieckich jeńców wojennych. „Ważne jest także ukazanie świata sprawców – esesmanów, którzy stworzyli i zarządzali tym największym niemieckim nazistowskim obozem” – zaznaczył.
Sawicki dodał, że tytuł wystawy - „Auschwitz. Nie tak dawno, nie tak daleko”, zwraca uwagę, iż niemiecki obóz „był częścią nowoczesnej historii, a pamięć o nim jest częścią nowoczesnego świata”.
Ekspozycja powstała dzięki współpracy hiszpańskiej firmy Musealia i jej międzynarodowego zespołu kuratorów, m.in. Michaela Berenbauma, Roberta Jana van Pelta i Paula Salmonsa, z ekspertami Muzeum Auschwitz: konserwatorami, archiwistami oraz historykami Centrum Badań, którym kierował Piotr Setkiewicz.
„Wystawa jest formą podróży przez naturę człowieka doświadczaną przez +dwoistą+ historię obozu: Auschwitz jako fizycznego miejsca, ale też Auschwitz jako symbolu i metafory, przejawu ludzkiego barbarzyństwa” – powiedział Luis Ferreiro z firmy Musealia, który kierował projektem.
Dodał on, że ekspozycja pokazuje także Auschwitz w jego kontekście historycznym, pozwalając odwiedzającym zobaczyć i poznać zarówno przedwojenne lata polskiego Oświęcimia, a także późniejszy system terroru utworzony przez niemieckiego okupanta.
Ekspozycję w Madrycie będzie można zobaczyć do 17 czerwca przyszłego roku. Później odwiedzi w ciągu siedmiu kolejnych lat 14 miast: siedem w Europie i tyle samo w Ameryce Północnej.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 2,05 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ agz/