II Rzeczpospolita

07.02.2018

W Mińsku prezentacja książki "Wpływowe kobiety II Rzeczypospolitej"

Białoruskie wydanie książki "Wpływowe kobiety II Rzeczypospolitej". Fot. ambasada RP w Mińsku Białoruskie wydanie książki "Wpływowe kobiety II Rzeczypospolitej". Fot. ambasada RP w Mińsku

Prezentując w środę w Mińsku białoruskie wydanie swojej książki "Wpływowe kobiety II Rzeczypospolitej", Sławomir Koper powiedział, że pisze o historii "bez polityki, ale z anegdotą, ciekawostką i żywym człowiekiem", choć niektórzy nazywają go plotkarzem.

"Koncentruję się na osobach, które własną siłą woli i talentem osiągnęły sukces w czasach całkowicie zdominowanych przez mężczyzn" – powiedział Koper na spotkaniu w mińskiej niezależnej "ART Siadzibie", podkreślając, że rola kobiet w polskiej historii jest niedoceniana.

Koper wymienił podczas spotkania Katarzynę Kobro, żonę urodzonego w Mińsku malarza Władysława Strzemińskiego, która była wielką artystką swoich czasów, ale nie miała takiej siły przebicia jak mąż i dopiero po latach została odkryta i doceniona.

Inne przedstawione w książce kobiety to m.in. muza Antoniego Słonimskiego Maria Morska, pierwsza polska feministka Irena Krzywicka, pisarki Maria Dąbrowska i Zofia Nałkowska czy Jadwiga Beck, małżonka przedwojennego szefa MSZ Józefa Becka. "Była tak zdolną osobą, że zdołała sobie podporządkować tego inteligentnego i bardzo wpływowego w owych czasach człowieka" - mówił Sławomir Koper.

"Największym sukcesem II Rzeczypospolitej było wychowanie patriotycznych pokoleń młodzieży, która oddawała życie za ojczyznę w czasach II wojny światowej" - mówił Koper. Przypomniał też, że w Polsce kobiety miały w międzywojniu pełne prawa wyborcze, a w niektórych krajach Zachodu przyznano je dopiero wiele lat później.

Autor przyznał, że zawodowi historycy go nie lubią i nazywają "plotkarzem", ale on się tym nie przejmuje, bo swoimi książkami przyciąga ludzi do zainteresowania historią, a jego kilkadziesiąt książek uzyskało łączny nakład 800 tys. egzemplarzy.

Charge d’affaires ambasady RP w Mińsku Michał Chabros podkreślił, że książka jest prezentowana na Białorusi w roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i pozwala lepiej poznać historię owego czasu i jego najważniejszych postaci. Ambasada RP w Mińsku była inicjatorem wydania książki na Białorusi. Oprócz Mińska książka zostanie zaprezentowana także w Brześciu i Grodnie.

Sławomir Koper jest pisarzem, komentatorem i publicystą. Za propagowanie historii został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Wydał prawie 50 pozycji, w tym cykl poświęcony życiu prywatnemu polityków i elit II Rzeczypospolitej.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ mobr/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL