Okupacja niemiecka

20.12.2015 aktualizacja 14.07.2016

W Muzeum na Majdanku poddano konserwacji elementy ubrań więźniów

Czapki dziecięce oraz marynarki cywilne i mundurowe, pozostałe po więźniach niemieckiego koncentracyjnego obozu na Majdanku, zostały poddane konserwacji. W czasie II wojny światowej życie w tym obozie straciło ok. 80 tys. ludzi.

Prace konserwatorskie objęły w sumie 74 muzealne obiekty - elementy ubrań więźniów obozu. „Tekstylia te zajmują szczególną pozycję wśród eksponatów. Wśród nich są nieliczne pamiątki po dzieciach, najmłodszych ofiarach obozu” - powiedziała rzeczniczka Państwowego Muzeum na Majdanku Agnieszka Kowalczyk – Nowak.

Wśród poddanych konserwacji ubrań jest 59 czapek dziecięcych, w których dzieci zostały przywiezione do obozu. Czapki te, wykonane głównie z wełny, bawełny ale też jedwabiu, mają różne kolory i różne kształty m.in. uszatki, berety z pomponami.

Konserwacją objęto też 10 marynarek cywilnych, noszonych przez więźniów obozu oraz 5 marynarek służb mundurowych (pozbawione emblematów i oznaczeń np. wojskowych) należących m.in. do żołnierzy lub kolejarzy, którzy trafili do obozu.

Prace konserwatorskie objęły w sumie 74 muzealne obiekty - elementy ubrań więźniów obozu. „Tekstylia te zajmują szczególną pozycję wśród eksponatów. Wśród nich są nieliczne pamiątki po dzieciach, najmłodszych ofiarach obozu” - powiedziała rzeczniczka Państwowego Muzeum na Majdanku Agnieszka Kowalczyk – Nowak.

Marynarki mają naszyte lub wymalowane farbą oznakowania obozowe, naszywki z numerami. Na wielu z nich widoczne są ślady zużycia i zniszczenia, np. wystrzępione brzegi. Niektóre mają łaty lub doszywane kawałki innych materiałów.

„Prace konserwatorskie polegały m.in. na dezynfekcji i oczyszczeniu tkanin, ich wzmocnieniu i zabezpieczeniu ich brzegów. Zabezpieczono także wszystkie symbole namalowane na odzieży. Celem przeprowadzonych zabiegów konserwatorskich jest utrzymanie maksymalnego autentyzmu obiektów, a więc podtrzymanie zachowanej substancji, a nie przywracanie jej do pierwotnego stanu” – zaznaczyła Kowalczyk-Nowak.

Renowację ubrań, na zlecenie Muzeum, przeprowadziły Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków w Warszawie. Koszt zrealizowanych prac konserwatorskich to blisko 100 tys. zł.

Zbiory historyczne Muzeum na Majdanku liczą prawie 300 tys. różnych eksponatów, w większości znalezionych na terenie obozu po jego likwidacji. Są wśród nich głównie przedmioty związane z życiem i pracą więźniów, rzeczy osobiste przywiezione do obozu, ale też narzędzia służące eksterminacji.

Najwięcej – ok. 280 tys. sztuk – zachowało się tu butów, pozostałych po więźniach obozu oraz ofiarach masowych egzekucji przeprowadzanych na Majdanku i innych obozach.

Ponad 5 tys. obiektów liczy zbiór tekstyliów. Są to przede wszystkim pasiaki – marynarki, spodnie, sukienki, płaszcze, czapki. Zachowały się również ubrania cywilne – marynarki, spodnie, czapki znakowane i nieznakowane, kapelusze, ubranka dziecięce. W zbiorach Muzeum są też mundury i czapki wojskowe, opaski funkcyjne, numery więźniarskie czy naszywki bagażowe.

Muzuem sukcesywnie, w miarę pozyskiwanych środków finansowych, poddaje konserwacji zgromadzone rzeczy po więźniach obozu. Odrestaurowane obiekty są eksponowane na organizowanych przez Muzuem wystawach, czy podczas zajęć edukacyjnych z młodzieżą.

Niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku - Konzentrationslager Lublin - istniał od października 1941 r. do lipca 1944 r. Początkowo w obozie przetrzymywano wyłącznie mężczyzn; od października 1942 r. więziono tu także kobiety, a od marca 1943 r. - dzieci.

Na Majdanek trafiali więźniowie polityczni, kryminalni, ludzie uznani przez Niemców za "aspołecznych", świadkowie Jehowy, homoseksualiści, Żydzi, a także jeńcy wojenni, cywile aresztowani w charakterze zakładników, osoby ujęte podczas łapanek, wysiedleń i pacyfikacji.

Spośród prawdopodobnie 150 tys. osób, które przeszły przez Majdanek, na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych, życie straciło około 80 tys. osób. 60 tys. z nich to Żydzi przywożeni do obozu z całej Europy. (PAP)

ren/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL