Polacy na frontach II wojny światowej

19.07.2019 aktualizacja 20.07.2019

W niedzielę londyńskie obchody 76. rocznicy utworzenia 2. Korpusu Polskiego

Z inicjatywy Związku Karpatczyków 3. Dywizji Strzelców Karpackich w niedzielę w Londynie odbędą się obchody 76. rocznicy utworzenia 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Weźmie w nich udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

CZYTAJ TAKŻE

"Uroczystości rozpocznie 21 lipca o godz. 10 Msza Święta w intencji żołnierzy 2. Korpusu Polskiego w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie, po której zostanie odsłonięta ufundowana przez IPN tablica poświęcona ich bohaterskiej walce na froncie włoskim" - poinformował w piątek PAP p.o. rzecznika prasowego IPN Adam Stefan Lewandowski.

W Sali Galeryjnej Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK) otwarta zostanie wystawa pt. "Dzieje 2. Korpusu… inaczej! Karykatury autorstwa Mieczysława Kuczyńskiego". Autorem kolekcji humorystycznych szkiców i karykatur jest Mieczysław Kuczyński – żołnierz 3. Dywizji Strzelców Karpackich, weteran kampanii włoskiej, w tym bitwy pod Monte Cassino. Rysunki powstały głównie w latach 1945–46, jeszcze w czasie stacjonowania formacji we Włoszech. Całość dedykowana jest dowódcom, ochotniczkom, kolegom i towarzyszom broni 2. Korpusu Polskiego w celu uczczenia ich heroicznych zmagań o wyzwolenie ojczyzny na froncie włoskim.

W POSK-u zaprezentowane zostaną także umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy 2 Korpusu podczas bitwy o Monte Cassino.

Ekspozycję karykatur będzie można oglądać w Londynie do 1 sierpnia br.

FOTOGALERIA

Uroczystości, w których obok prezesa IPN dr Jarosława Szarka udział wezmą weterani walk o niepodległość, przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego, środowisk kombatanckich oraz instytucji polonijnych, zorganizowane zostały z inicjatywy Związku Karpatczyków 3. Dywizji Strzelców Karpackich przy współudziale Instytutu Pamięci Narodowej.

Współorganizatorami obchodów jest również Living History Group First to Fight (działająca na terenie Wielkiej Brytanii grupa rekonstrukcji historycznej) przy wsparciu Ambasady RP w Londynie.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL