Przyszły rok będzie w Olsztynie rokiem obchodów 550. rocznicy przyłączenia Warmii do Polski - zdecydowała w środę olsztyńska rada miasta. Samorząd chce w ten sposób przypomnieć historię i dziedzictwo kulturowe tej części kraju.
Z wnioskiem o ustanowienie 2016 r. rokiem obchodów 550-lecia przyłączenia Warmii do Królestwa Polskiego wystąpił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Rocznicowe uroczystości mają być okazją do przypomnienia dziedzictwa kulturowego i duchowego tej krainy oraz promocji miasta. Uchwałę w tej sprawie radni przyjęli jednogłośnie.
Warmia w czasach zakonu krzyżackiego stanowiła autonomiczne dominium biskupie, wydzielone z diecezji warmińskiej, którą utworzono w 1243 r. na dawnych ziemiach plemion pruskich. Pozostała część tej diecezji była zarządzana gospodarczo i militarnie przez państwo krzyżackie.
Po wojnie trzynastoletniej na mocy II pokoju toruńskiego z 19 października 1466 r. Królestwo Polskie odzyskało od krzyżaków Pomorze Gdańskie, Ziemię Chełmińską i Michałowską oraz przyłączyło Warmię i Powiśle z Żuławami. Wszystkie te ziemie nazwano Prusami Królewskimi.
Warmia pozostała w granicach Rzeczypospolitej do I rozbioru w 1772 r. Według historyków, był to dla niej okres rozwoju gospodarki, kultury, sztuki i oświaty. Biskupi warmińscy z kapitułą katedralną byli tu wyłącznymi gospodarzami świeckimi. Zasiadali w Senacie I Rzeczypospolitej, wielu z nich było wybitnymi postaciami życia religijnego, społecznego, kulturalnego i politycznego.(PAP)
mbo/ par/