II wojna światowa

01.09.2019

W Opolu upamiętniono ofiary II wojny światowej

Wiązanki kwiatów złożono w niedzielę ku czci ofiar wojny przed dworcem kolejowym w Opolu, skąd Niemcy wywieźli do obozów zagłady polskich działaczy narodowościowych i przed budynkiem mieszczącym przed wojną konsulat RP w Opolu.

Niedzielne uroczyści związane z upamiętnieniem wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod budynkiem, gdzie w okresie międzywojennym działał konsulat RP. Godzinę później kwiaty złożono przed tablicą na dworcu kolejowym z Opolu, skąd krótko po wybuchu wojny odprawiano do niemieckich obozów zagłady transporty z polskimi działaczami środowisk polonijnych.

Przez cały wrzesień Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach będzie organizowało wystawy i spotkania nawiązujące do 80. rocznicy wybuchu wojny i związanych z nią losami polskich żołnierzy, którzy trafili do niewoli.

W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, gdzie od początku wojny więziono polskich żołnierzy w niemieckim stalagu Lamsdorf, pod pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych złożono kwiaty i zapalono znicze. Przez cały wrzesień CMJW będzie organizowało wystawy i spotkania nawiązujące do 80. rocznicy wybuchu wojny i związanych z nią losami polskich żołnierzy, którzy trafili do niewoli.

CZYTAJ TAKŻE

Główne uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej w województwie opolskim odbyły się pod pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego w stolicy regionu, gdzie spotkali się przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, organizacji kombatanckich i społecznych. W swoim wystąpieniu wicewojewoda opolski Violetta Porowska podkreśliła, że 1 września 1939 roku nie tylko polski żołnierz, ale cały naród bez wahania stanął w obronie niepodległości i wolności naprzeciw dwóm totalitarnym państwom.

Uroczystości rocznicowe odbyły się w większości miast regionu. Na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi, gdzie przed wojną znajdowało się lotnisko hitlerowskiej Luftwaffe odsłonięto tablicę upamiętniającą cywilne ofiary zbrodniczych nalotów.

Jak przypomnieli organizatorzy uroczystości, we wrześniu 1939 r. Fliegerhorst Neudorf, jako jedna z wielu baz hitlerowskiej Luftwaffe usytuowanych wzdłuż wschodniej granicy III Rzeszy w obszarze niemieckiego Górnego Śląska, odegrało niechlubną rolę w organizowaniu oraz koordynacji wielu wypraw bombowych nad terytorium zaatakowanej Polski. Zapowiedzią tragedii narodu polskiego stało się barbarzyńskie zbombardowanie pogrążonego we śnie miasta Wielunia o świcie 1 września 1939 roku. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL