Wiązanki kwiatów złożono w niedzielę ku czci ofiar wojny przed dworcem kolejowym w Opolu, skąd Niemcy wywieźli do obozów zagłady polskich działaczy narodowościowych i przed budynkiem mieszczącym przed wojną konsulat RP w Opolu.
Niedzielne uroczyści związane z upamiętnieniem wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod budynkiem, gdzie w okresie międzywojennym działał konsulat RP. Godzinę później kwiaty złożono przed tablicą na dworcu kolejowym z Opolu, skąd krótko po wybuchu wojny odprawiano do niemieckich obozów zagłady transporty z polskimi działaczami środowisk polonijnych.
Przez cały wrzesień Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach będzie organizowało wystawy i spotkania nawiązujące do 80. rocznicy wybuchu wojny i związanych z nią losami polskich żołnierzy, którzy trafili do niewoli.
W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, gdzie od początku wojny więziono polskich żołnierzy w niemieckim stalagu Lamsdorf, pod pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych złożono kwiaty i zapalono znicze. Przez cały wrzesień CMJW będzie organizowało wystawy i spotkania nawiązujące do 80. rocznicy wybuchu wojny i związanych z nią losami polskich żołnierzy, którzy trafili do niewoli.
Główne uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej w województwie opolskim odbyły się pod pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego w stolicy regionu, gdzie spotkali się przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, organizacji kombatanckich i społecznych. W swoim wystąpieniu wicewojewoda opolski Violetta Porowska podkreśliła, że 1 września 1939 roku nie tylko polski żołnierz, ale cały naród bez wahania stanął w obronie niepodległości i wolności naprzeciw dwóm totalitarnym państwom.
Uroczystości rocznicowe odbyły się w większości miast regionu. Na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi, gdzie przed wojną znajdowało się lotnisko hitlerowskiej Luftwaffe odsłonięto tablicę upamiętniającą cywilne ofiary zbrodniczych nalotów.
Jak przypomnieli organizatorzy uroczystości, we wrześniu 1939 r. Fliegerhorst Neudorf, jako jedna z wielu baz hitlerowskiej Luftwaffe usytuowanych wzdłuż wschodniej granicy III Rzeszy w obszarze niemieckiego Górnego Śląska, odegrało niechlubną rolę w organizowaniu oraz koordynacji wielu wypraw bombowych nad terytorium zaatakowanej Polski. Zapowiedzią tragedii narodu polskiego stało się barbarzyńskie zbombardowanie pogrążonego we śnie miasta Wielunia o świcie 1 września 1939 roku. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ mmu/