Bibliotekę Solidarności Międzynarodowej, czyli internetowe repozytorium wiedzy o polskiej drodze do wolności, zaprezentowano we wtorek w Pałacu Prezydenckim. Ma być ona miejscem promocji polskich doświadczeń z okresu przemian demokratycznych oraz dorobku Solidarności.
Doświadczenia te - jak tłumaczył Krzysztof Stanowski, prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej, która zajmuje się utworzeniem biblioteki wspólnie z Europejskim Centrum Solidarności - mogą być źródłem inspiracji dla społeczeństw, które podjęły wysiłek budowy demokracji w swoich krajach.
"Kiedy kilka tygodni temu przedstawiciele Kancelarii Prezydenta jechali do Kijowa, aby w odpowiedzi na prośbę ministra Grojsmana (Wołodymyr Grojsman to wicepremier Ukrainy, minister rozwoju regionalnego i budownictwa - PAP) wesprzeć rząd ukraiński w reformie samorządowej, w oczywisty sposób potrzebowali ukraińskiego tłumaczenia polskich reform. W ten sam sposób potrzebne są tłumaczenia prac Balcerowicza i bardzo wielu innych" - mówił Stanowski.
Bibliotekę będą tworzyły udostępniane na stronie internetowej zapisy cyfrowych publikacji w formie plików tekstowych, dźwiękowych, graficznych, filmowych, kursów e-learningowych. Biblioteka będzie prowadzona w pierwszym etapie w dwóch językach: angielskim, rosyjskim, w przyszłości również w języku arabskim i ukraińskim.
"To będzie próba stworzenia elektronicznego repozytorium, miejsca, gdzie można będzie znaleźć materiały o Solidarności, o polskich reformach w języku arabskim, francuskim, chińskim i każdym innym" - mówił Stanowski. Podkreślił, że biblioteka może mieć pozytywny wpływ na wzmacnianie ruchów obywatelskich w krajach, które tego potrzebują. Zakres biblioteki obejmie lata 1956-2004, gdy Polska stopniowo wychodziła z okresu komunizmu i stała się członkiem NATO i Unii Europejskiej.
Prezentację Biblioteki Solidarności Międzynarodowej poprzedziła dyskusja o archiwach zawierających dokumentację audiowizualną, dotyczącą okresu przełomu 1989 r. "Bez tych setek tysięcy, milionów klatek, metrów taśm, nie jesteśmy w stanie uzmysłowić sobie, na czym polegały komitety obywatelskie Solidarności. Bez nich nie będziemy potrafili nie tylko odtworzyć tych fragmentów historii, ale także jej zrozumieć" - zwrócił uwagę historyk prof. Andrzej Paczkowski.
Podczas dyskusji o archiwaliach z okresu transformacji archiwiści z Instytutu Pamięci Narodowej przedstawili m.in. fotografie wykonywane przez Służbę Bezpieczeństwa, która dokumentowała wybory z czerwca 1989 r. i okres je poprzedzający. Przedstawiono również informacje o nagraniach Archiwum Polskiego Radia, w tym "Radia Solidarność" oraz o digitalizowanych zasobach Telewizji Polskiej, które dotyczą okresu przełomu 1989 r.
Prezentacja Biblioteki Solidarności Międzynarodowej odbyła się podczas seminarium poświęconego "Archiwom Przełomu 1989-1991". Projekt ten służy gromadzeniu różnorodnej dokumentacji z lat 1989-1991, zarówno oficjalnych dokumentów instytucji państwowych, jak i materiałów ówczesnej opozycji demokratycznej, w tym Solidarności, a także fotografii, filmów i nagrań dźwiękowych, które mają stać się źródłem wiedzy o tamtych czasach.
Inicjatywa ta jest realizowana wspólnie przez Kancelarię Prezydenta i Kancelarię Senatu pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. (PAP)
nno/ ls/ gma/