Powstanie Warszawskie

10.09.2018

W październiku otwarcie dziennego domu wsparcia dla powstańców

Dom dla powstańców na warszawskim Muranowie zacznie działać w październiku. W budynku przy ul. Nowolipie 22 będą m.in. w gabinety lekarskie, strefa relaksu i wspólna sala, gdzie będą odbywać się warsztaty i zajęcia integracyjne.

Remont budynku, w którym będzie dzienny dom wsparcia dla powstańców ruszył w sierpniu. Do października ma on zostać gruntownie odnowiony i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W tym domu będzie przestrzeń do wspólnego spędzania czasu, gdzie kombatanci będą mogli wziąć udział w warsztatach i zajęciach integracyjnych, grach i zabawach towarzyskich, warsztatach plastycznych, a także zajęciach ruchowych prowadzonych przez fizjoterapeutów.

W domu będą też gabinety lekarskie, sanitariaty oraz strefa relaksu, gdzie powstańcy będą mogli korzystać z masażów, drobnych usług pielęgnacyjnych oraz drobnych usług kosmetycznych. Powstanie także specjalne miejsce, gdzie w spokoju będą mogli poczytać prasę i książki. Z myślą o osobach niedowidzących lub słabo widzących planowany jest zakup kilku zestawów do odtwarzania audiobooków.

Ponadto w domu mają być organizowane koncerty, spektakle i projekcje filmowe. Kombatanci będą mogli wspólnie oglądać telewizję. Nie zabraknie również spotkań okolicznościowych, międzypokoleniowych oraz wspólnego obchodzenia świąt.

W domu dla powstańców będzie można skorzystać również z indywidualnych terapii i sesji z udziałem psychologa lub fizjoterapeuty-rehabilitanta, a także wyżywienia, które będzie przygotowywane zgodne z zaleceniami dietetyka. Powstańcy będą mogli też uzyskać porady prawne.

Od października dom będzie czynny przez 5 dni w tygodniu w godz. 10-18. Powstańcy będą mogli korzystać z darmowego dowozu do ośrodka i odwiezienia do domu. Usługi i świadczenia dla nich będą bezpłatne. Koszty remontu oraz dwuletniej (2018-19) działalności placówki zostaną pokryte z budżetu m.st. Warszawy i wyniosą ponad 1,6 mln zł.(PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL