Płońsk (Mazowieckie) będzie gościł w niedzielę uczestników Marszu Żywych. Tamtejsza edycja tego wydarzenia odbędzie się po raz drugi, upamiętniając m.in. Dawida Ben Guriona (1886-1973), urodzonego w tym mieście pierwszego premiera Izraela.
W Marszu Żywych ulicami Płońska wezmą udział uczestnicy Marszu Żywych, który odbył się w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau – poinformował w czwartek PAP Filip Przedpełski, rzecznik prasowy płońskiego Urzędu Miasta. Dodał, że tutejszy Marsz Żywych "poświęcony będzie w sposób szczególny postaci Dawida Ben Guriona".
Początek niedzielnych uroczystości zaplanowano przed Urzędem Miasta Płońska. Następnie uczestnicy Marszu Żywych przejdą do rynku, gdzie odbędzie się część artystyczna. Marsz zakończy się na skwerze im. Dawida Ben Guriona. Organizatorzy spodziewają się, że w uroczystościach weźmie udział do kilkuset osób.
"W 2013 r. Płońsk po raz pierwszy gościł uczestników Marszu Żywych. Właśnie wtedy odsłonięto na skwerze tabliczkę z imieniem Dawida Ben Guriona. To miejsce, gdzie stał niegdyś dom, w którym urodził się pierwszy premier Izraela" – powiedział PAP Przedpełski.
Przed wybuchem II wojny światowej Żydzi stanowili około połowy mieszkańców Płońska - prawie 6 tys. Większość zginęła w Holocauście w utworzonym przez Niemców płońskim getcie, które istniało w latach 1940-42, lub wywieziona do niemieckich obozów zagłady.
Dawid Ben Gurion urodził się w Płońsku 16 października 1886 r. Współtworzył tam organizacje syjonistyczne, które wspierały emigrację Żydów do Ziemi Izraela. W 1906 r. wyemigrował do Palestyny, będącej częścią ówczesnego Imperium Osmańskiego. Kontynuował tam działalność polityczną. Był m.in. członkiem władz Światowej Organizacji Syjonistycznej i przewodniczącym Komitetu Wykonawczego Agencji Żydowskiej. Współtworzył socjalistyczno-syjonistyczną partię Mapai, której był liderem. 14 maja 1948 r. ogłosił w Tel Awiwie Deklarację Niepodległości Izraela. Został pierwszym premierem tego kraju. Urząd ten sprawował do 1954 r., a także w latach 1955-63. Zmarł 1 grudnia 1973 r. w Ramat Gan (Izrael).
W 1995 r. w Płońsku na kamienicy, w której przed wyjazdem z tego miasta w 1906 r. mieszkał Dawid Ben Gurion, odsłonięto pamiątkową tablicę.
Marsze Żywych w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau organizowane są w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady - Jom Ha Szoa, ustanowionym w 1951 r. przez Kneset, izraelski parlament. Pierwszy odbył się w 1988 r. Kolejne organizowano co dwa lata, a od 1996 r. każdego roku.
Tegoroczny Marsz Żywych, który odbył się w czwartek, zbiegł się z obchodami 70. rocznicy powstania Izraela. W czwartkowych uroczystościach wzięli udział prezydenci Polski i Izraela - Andrzej Duda i Reuven Riwlin. W Marszu Żywych towarzyszyło im około 12 tys. osób, w tym młodzi Żydzi z kilkudziesięciu krajów, a także polska młodzież, w tym z Płońska. Uczestnikami byli również ocaleni z Holocaustu. (PAP)
mb/ wus/