Kościół katolicki w PRL

30.11.2018

W ramach akcji „Popiełuszko – Pamiętam” zebrano ok. 530 pamiątek związanych z ks. Jerzym

Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Fot. PAP/PAI/G. Rogiński Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Fot. PAP/PAI/G. Rogiński

Blisko 530 pamiątek związanych z ks. Jerzym Popiełuszką przekazano Ośrodkowi Dokumentacji, Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w ramach akcji „Popiełuszko – Pamiętam”, której pierwszy etap zakończył się w piątek – poinformowali w komunikacie przesłanym PAP organizatorzy akcji.

Akcję "Popiełuszko – pamiętam", polegającą na pozyskiwaniu zdjęć, listów i innych dokumentów związanych z życiem męczennika, zorganizował Ośrodek Dokumentacji, Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, działający przy parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, w której pracował ksiądz Jerzy.

Akcja trwała od września do końca listopada 2018 r. "Dzięki działaniom informacyjnym i promocyjnym udało się dotrzeć do 60 prywatnych posiadaczy pamiątek związanych z ks. Jerzym i do wielu instytucji dysponujących specjalistycznymi archiwami takich, jak: IPN, archiwum TVP, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie i innych. Do tej pory przekazano kopie blisko 530 obiektów, m.in. z NSZZ "Solidarność" z Gdańska oraz ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Są wśród nich głównie zdjęcia, kopie znaczków pocztowych i wydawnictw okolicznościowych" – zaznaczyli autorzy komunikatu. Dodali, że kolejnym etapem akcji będzie długotrwały proces pozyskiwania kopii pamiątek i prace formalno-prawne.

"Dziękujemy wszystkim, którzy skontaktowali się z nami i udostępnili nam swoje pamiątki. Wierzymy, że akcja ta umożliwi bliższe poznanie ks. Jerzego. Poznanie tych pamiątek pozwoli uzupełnić naszą wiedzę na temat życia Błogosławionego. W przyszłym roku minie 35 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego. Zbliża się, jak wierzymy, dzień kanonizacji, dlatego jest to dodatkową motywacją, aby taką akcję przeprowadzać właśnie teraz – powiedział cytowany w komunikacie proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie ks. Marcin Brzeziński.

Autorzy komunikatu przypomnieli, że ks. Jerzy Popiełuszko związany był z Białostocczyzną, gdzie się urodził, i z Mazowszem, gdzie pracował. Był poza tym związany ze środowiskiem Solidarności i z duszpasterstwem ludzi pracy, ze środowiskiem medycznym i studenckim.

"Sam dużo podróżował zarówno po świecie, jak i po Polsce. Odwiedzał kolebki Solidarności na Pomorzu, w Małopolsce czy na Śląsku. W wielu miejscach miał przyjaciół. Wielokrotnie też był przez nich fotografowany. Prowadził korespondencję listowną. Jeśli jesteście Państwo w posiadaniu pamiątek związanych z ks. Jerzym Popiełuszko, prosimy o kontakt" – zaapelowali.

Szczegółowe informacje są na stronie akcji www.popieluszko-pamietam.pl.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, urodzony w 1947 r. w Okopach na Białostocczyźnie, po zdaniu matury wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie wobec komunistycznej indoktrynacji dał się poznać jako niezłomny obrońca wiary i wartości. Po święceniach kapłańskich, otrzymanych w 1972 r., pełnił posługę w kilku parafiach archidiecezji warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia.

W ostatnich latach życia posługiwał w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie związał się z Solidarnością. Celebrował comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy. Nawoływał w nich, aby "zło dobrem zwyciężać" i podkreślał, że "w pojednaniu musi być jeden wspólny cel, dobro ojczyzny i poszanowanie godności ludzkiej".

W czasie stanu wojennego ksiądz Jerzy występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb komunistycznego reżimu. Swoją ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego umęczone ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb księdza Jerzego, który odbył się 3 listopada 1984 r., zgromadził blisko milionową rzeszę ludzi. Od 1984 r. grób męczennika odwiedziły blisko 23 miliony wiernych, w tym liczni kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył księdza Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL