Recital fortepianowy Rafała Blechacza odbył się w środę na rzymskim Lateranie z okazji stulecia przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską. Wydarzenie to zorganizowała ambasada RP przy Watykanie.
Na koncert w pałacu wikariatu Rzymu przybyli przedstawiciele korpusu akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej, polskiej dyplomacji oraz duchowieństwa z Watykanu i Rzymu, m.in. kardynał Stanisław Ryłko i ambasador Unii Europejskiej przy Stolicy Apostolskiej Jan Tombiński.
Pianista, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2005 roku, wykonał kompozycje Bacha, Schumanna i Chopina.
Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański powiedział PAP: „W sposób naturalny rocznica ta skłania nas do skupienia się na wydarzeniach ostatniego wieku, ale przypomnijmy, że nasze kontakty mają wielowiekową historię, a na polskiej ziemi powstała jedna z najstarszych nuncjatur”.
Nawiązując do 1919 roku, ambasador dodał, że „do stolicy odradzającego się państwa przybył pierwszy nuncjusz apostolski Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI”, który „jako jedyny ambasador nie opuścił Warszawy, gdy w sierpniu 1920 roku Warszawie zagrażała armia bolszewicka”.
Dyplomata wymienił wydarzenia minionego stulecia relacji między Polską a Stolicą Apostolską: zawarcie konkordatu w 1925 r., jego jednostronne zerwanie w 1945 r. przez komunistów, wznowienie stosunków dyplomatycznych w 1989 r. i ratyfikowanie w 1998 r. podpisanego pięć lat wcześniej konkordatu.
„To, że mimo trudnych i tragicznych momentów w historii Polski jej związki ze Stolicą Apostolską były stale podtrzymywane, wobec braku formalnych ram, zawdzięczamy wysiłkom wielu znanych i anonimowych postaci” - dodał Kotański.
Wspomniał wieloletniego ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej Kazimierza Papee, który - jak dodał - „niezłomnie pełnił swoją dyplomatyczną misję przez blisko cztery dekady”. W tym roku w Rzymie - podkreślił - z inicjatywy ambasady uroczyście uczczono 40. rocznicę jego śmierci.
Wyjątkowym impulsem do wzajemnej współpracy był pontyfikat św. Jana Pawła II - zaznaczył polski ambasador. Obecnie współpraca ta polega na promowaniu dialogu i przestrzegania norm prawa międzynarodowego w rozwiązywaniu konfliktów w różnych częściach świata - podkreślił.
„A najpełniejszy wyraz znajduje to w reakcji na wielkie wyzwania współczesnego świata, po pierwsze w kwestii obrony prześladowanych chrześcijan i mniejszości religijnych. Stolica Apostolska docenia pomoc, jaką Polska niesie od wielu lat na Bliskim Wschodzie” - dodał ambasador.
Zdaniem ambasadora Kotańskiego Polska jest „nieocenionym partnerem dla Stolicy Apostolskiej” w kwestii „świadomości znaczenia chrześcijańskich korzeni dla utrzymania tożsamości Europy”. „Wspólnie też bronimy szeroko pojętej godności człowieka i stanowczo opowiadamy się za ochroną ludzkiego życia od poczęcia po naturalną śmierć” - dodał.
Przypomniał, że w roku 100-lecia polskiej niepodległości papież Franciszek przyjął prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Mateusza Morawieckiego, a uroczystą mszę odprawił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin.
Ambasador Kotański odnotował także następną rocznicową inicjatywę: "W marcu w Ogrodach Watykańskich posadziliśmy dąb o imieniu Franciszek, wierząc, iż to drzewo, wzrastając w cieniu bazyliki Świętego Piotra, będzie przypominało o trwałych więziach łączących Rzeczpospolitą Polską i Stolicę Apostolską, które chcemy pielęgnować i rozwijać".
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ akl/ mc/