Polacy na frontach II wojny światowej

18.04.2016 aktualizacja 14.07.2016

W Rzymie upamiętniono 12. Pułk Ułanów Podolskich

Spieszeni ułani podolscy - działania bojowe 2 Korpusu Polskiego podczas walk w Apeninie Emiliańskim. 11.1944. Fot. NAC Spieszeni ułani podolscy - działania bojowe 2 Korpusu Polskiego podczas walk w Apeninie Emiliańskim. 11.1944. Fot. NAC

Na dziedzińcu polskiego kościoła w Rzymie została odsłonięta w poniedziałek tablica pamiątkowa ku czci 12. Pułku Ułanów Podolskich, który uczestniczył w kampanii włoskiej podczas drugiej wojny światowej.

W ceremonii uczestniczyli weterani II Korpusu Polskiego i senator Anna Maria Anders.

Tablicę odsłonięto z inicjatywy koła żołnierzy 12. Pułku Ułanów Podolskich ze Szczecina. Należą do niego weterani, członkowie rodzin i sympatycy legendy pułku, także dzieci.

W uroczystości udział wzięli uczestnicy walk o Monte Cassino, mieszkający w Rzymie pułkownik Eryk Jankowski i wieloletni duszpasterz Polonii arcybiskup Szczepan Wesoły. Obecni byli: ambasador RP we Włoszech Tomasz Orłowski i ambasador przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka.

"Dajemy dowód naszego przywiązania do tradycji" - podkreślił prezes szczecińskiego koła podpułkownik Ryszard Wietrzykowski.

Senator Anna Maria Anders powiedziała, że od dziecka słyszała od ojca opowieści o 12. Pułku, i dodała, że przypominał jej o tym, że to jego żołnierze zatknęli proporzec Pułku na ruinach klasztoru na Monte Cassino.

Abp Wesoły apelował, by pamiętać o ofierze tysięcy żołnierzy, którzy zginęli na ziemi włoskiej.

W ceremonii uczestniczyła grupa polskiej młodzieży, której dziękowano za zainteresowanie historią 12. Pułku Ułanów Podolskich.(PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL