2011-06-02 (PAP) - W b. hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze będzie oddział Muzeum na Majdanku, a od 2012 r. samodzielna państwowa instytucja muzealna - zapowiada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powiatowe muzeum w Sobiborze z powodu braku pieniędzy zamknięto. „Placówka w Sobiborze została zamknięta od 1 czerwca do odwołania. Przy obecnym stanie budżetu nie jesteśmy w stanie jej udostępniać” – powiedział w czwartek rzecznik muzeum Marek Bem. O sprawie napisała tego dnia "Rzeczpospolita".
Budynek wystawowy w Sobiborze został zamknięty, nie ma już zwiedzania z przewodnikiem. Można oglądać tylko ogólnodostępne miejsca.
Placówka w Sobiborze jest oddziałem Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, prowadzonego przez starostwo powiatowe we Włodawie. Większość muzeów martyrologicznych w Polsce to placówki państwowe. Muzeum w Treblince prowadzi samorząd województwa mazowieckiego; Sobibór jest jedynym byłym obozem zagłady, którym opiekuje się samorząd powiatowy.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje doraźnie utworzyć w Sobiborze oddział Muzeum na Majdanku, a od przyszłego roku powołać tam samodzielną placówkę państwową – poinformowało PAP Centrum Informacyjne MKiDN.
„Minister kultury i dziedzictwa narodowego nie ma możliwości finansowania kosztów stałych instytucji, dla której nie jest organizatorem” – wyjaśniło w czwartek Centrum Informacyjne MKiDN. - Obecnie są podjęte działania w celu utworzenia w Państwowym Muzeum na Majdanku – Oddziału – Miejsca Pamięci w Sobiborze”. Jak dodano, projekt odpowiednich zmian w statucie Muzeum na Majdanku został już przez dyrektora tej placówki przesłany do decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
„Od 1 stycznia 2012 r. przewidywane jest utworzenie Muzeum w Sobiborze jako samodzielnej instytucji podległej i finansowanej przez MKiDN” – podało ministerstwo.
Starosta włodawski Wiesław Holaczuk powiedział PAP, że w poprzednich latach koszty utrzymywania sobiborskiego muzeum pokrywane były z programu Mecenat, prowadzonego przez MKiDN. Starostwo na zasadzie konkursu otrzymywało z tego programu od 150 tys. zł do 350 tys. zł. Jednak program został zlikwidowany.
Muzeum w Sobiborze było czynne corocznie od 1 maja do połowy października. Zwykle przyjeżdżało tu około 20 tys. osób w sezonie.
Od kwietnia 1942 r. do października 1943 r. Niemcy wymordowali w Sobiborze co najmniej 250 tys. Żydów pochodzących z Polski, krajów Europy, okupowanych terenów Związku Sowieckiego, a także około tysiąca Polaków. 14 października 1943 r. w obozie wybuchł zbrojny bunt. Ponad 300 więźniom udało się uciec; wojnę przeżyło 53 z nich. Muzeum w Sobiborze utworzono w 1993 r. w 50. rocznicę ucieczki. (PAP)
kop/ ls/ gma/