Polska po 1989 roku

25.08.2018 aktualizacja 26.08.2018

W sobotę i w niedzielę w Radomiu Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show

Łotewskie samoloty L-39 albatros w trakcie pokazu podczas konferencji prasowej nt. Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2018 w Radomiu. 20.08.2018. Fot. PAP/P. Polak Łotewskie samoloty L-39 albatros w trakcie pokazu podczas konferencji prasowej nt. Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2018 w Radomiu. 20.08.2018. Fot. PAP/P. Polak

Największe w Polsce, dwudniowe pokazy lotnicze Air Show rozpoczynają się w sobotę w Radomiu. Organizatorzy spodziewają się co najmniej 180 tys. widzów. Czekają na nich specjalne parkingi i linie autobusowe, a także wiele atrakcji na ziemi i w powietrzu.

Air Show w Radomiu to największa impreza lotnicza w kraju. W tym roku uświetni obchody 100-lecia lotnictwa wojskowego w Polsce. W sobotę i niedzielę na Air Show zaprezentuje się ponad 100 samolotów i śmigłowców z 22 państw. Oficjalne otwarcie pokazów z udziałem m.in. szefa MON Mariusza Błaszczaka zaplanowano na godz. 11. Pokazy rozpoczynają się o godz. 9.

Trasy dojazdowe do miejskich stref parkingowych zostały oznakowane tabliczkami z symbolem parkingu i z napisem AIR SHOW. "Aby ułatwić kierowanie ruchem przez policjantów oraz strażników miejskich, samochody jadące na pokazy lotnicze, powinny mieć umieszczone za przednimi szybami białą kartkę formatu A4" - poinformowała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Radomiu Katarzyna Piechota-Kaim.

W Radomiu przygotowano 15 płatnych stref parkingowych w różnych rejonach miasta. Część z nich to parkingi miejskie, a część prywatne. "Paragony ze stref parkingowych zorganizowanych przez miasto uprawniają do przejazdów autobusami komunikacji miejskiej na odcinkach ze stref parkingowych do lotniska oraz z powrotem - bez konieczności kupowania dodatkowych biletów na przejazdy autobusami" - poinformowała rzeczniczka. Osoby niepełnosprawne mogą parkować samochody w miejskich strefach za darmo. Natomiast ci goście Air Show, którzy zostawią auta na parkingach prywatnych lub innych ogólnodostępnych miejscach, chcąc dotrzeć na lotnisko komunikacją miejską, muszą kupić bilety autobusowe.

W sobotę i niedzielę dojazd do lotniska zapewnią autobusy komunikacji miejskiej. Zostało uruchomionych m.in. pięć linii specjalnych: P1, P2, P3, P4 i P5 zapewniających bezpośredni dojazd w pobliże bram lotniska ze stref parkingowych. Autobusy kursują z dworca PKP oraz z osiedli: Michałów, Gołębiów, Halinów i Prędocinek. Na lotnisko można też dojechać autobusami linii: 1, 5, 11, 14, 17, 21.

Na Air Show można też przyjechać rowerem. W pobliżu wejścia przy Porcie Lotniczym została ustawiona stacja Radomskiego Roweru Miejskiego. Jednoślady można wypożyczyć na 27 stacjach rozmieszczonych w całym mieście.

Bilety na imprezę można kupić poprzez portal e-bilet.pl. Przed wejściem na lotnisko czynne są także kasy biletowe. Wejściówki rozprowadzane są też w Centrum Informacji Turystycznej znajdującej się naprzeciwko dworca PKP.

Organizatorzy przypominają, że w trakcie pokazów lotniczych obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia i używania dronów w strefie lotniska Radom - Sadków. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL