Spotkania, sesje naukowe, wystawy, pokaz filmów oraz marsze pamięci będą towarzyszyły obchodom 100. rocznicy ludobójstwa Ormian, które zostaną zainaugurowane w sobotę w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
Jak poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej przedstawiciel mniejszości ormiańskiej w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych Edward Mier-Jędrzejowicz, sobotnie obchody 100. rocznicy ludobójstwa Ormian rozpoczną się konferencją naukową pt. "Ormianie 2015. Naród odradzający się z popiołów zagłady". Zostanie też pokazany film nawiązujący do ludobójstwa Ormian.
W niedzielę w warszawskim kościele św. Ducha zostanie odprawiona uroczysta msza św. ormiańskokatolicka za ofiary ludobójstwa Ormian 1915 r. Przewodniczył jej będzie ordynariusz Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej dla Ormian katolików abp. Rafael Minassian. Homilię wygłosi ordynariusz katolików obrządku ormiańskiego w Polsce metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Organizatorami obchodów, które mają trwać przez cały rok, są Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich oraz ormiańskokatolicka parafia centralna z siedzibą w Warszawie.
Organizatorzy przypomnieli, że ludobójstwo dotyczy ok. półtora miliona Ormian w latach 1915-1917 na terenie ówczesnego państwa tureckiego. "Za datę jego rozpoczęcia przyjmuję się 24 kwietnia 1915 r., gdy na rozkaz władz tureckich w Stambule aresztowano setki intelektualistów ormiańskich, których następnie zgładzono. W wyniku masowych zabójstw i gwałtów, jak i nieludzkich warunków, w jakich pędzono ludność ormiańską (m.in. przez półpustynne obszary Azji Mniejszej i Bliskiego Wschodu) zginęła zdecydowana większość licznej do tego czasu ludności ormiańskiej, która zamieszkiwała ówczesne Imperium Osmańskie" - powiedział Mier-Jędrzejowicz.
Wiceprezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich Armen Artwich podkreślił, że "rzeź Ormian była pierwszym ludobójstwem XX wieku, na którym później wzorował się Adolf Hitler, planując +rozwiązanie kwestii żydowskiej+ i zdobycie +przestrzeni życiowej+ dla Niemców". Nawiązując do tego przewodniczący Polsko-Armeńskiej Grupy Parlamentarnej senator Łukasz Abgarowicz przywołał słowa papieża Jana Pawła II, który mówił, że "nie byłoby holocaustu, gdyby świat upomniał się o Ormian i zwrócił uwagę na tamto ludobójstwo".
Abgarowicz dodał, że także dzisiaj, choć na mniejszą skalę, dochodzi do ludobójstwa w Afryce, na Bliskim Wschodzie, gdzie są eksterminowane całe wspólnoty chrześcijańskie. (PAP)
skz/ pz/ ls/