PRL

22.02.2018

W Szczecinie uhonorowano działaczy opozycji demokratycznej

Krzyże Wolności i Solidarności. Fot. PAP/D. Kulaszewicz Krzyże Wolności i Solidarności. Fot. PAP/D. Kulaszewicz

Blisko 30 osób zaangażowanych w działalność antykomunistyczną uhonorowano w czwartek w Szczecinie Krzyżami Wolności i Solidarności. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes szczecińskiego IPN Paweł Skubisz.

"Dziękujemy państwu za poświecenie, za działania pełne wyrzeczeń, często obarczone bardzo dużym ryzykiem utraty życia, zdrowia i wolności" – powiedział po wręczeniu odznaczeń Skubisz. "Sprzeciwiliście się państwo komunistycznej dyktaturze, narażając się na represje. Jednocześnie napisaliście państwo piękną historię, wpisując się w historię Polski i historię polskiego narodu" – dodał.

"Czytając państwa biogramy widzimy, jakie wartości kierowały waszymi czynami" – kontynuował Skubisz. "Była to niewątpliwie wiara w to, że Polska kiedyś będzie wolna i niepodległa. Dziś w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ta wiara i wasza działalność nabiera wyjątkowego znaczenia. Dzięki niezłomnej postawie wyrażonej przeciw władzy komunistycznej dziś możemy mówić o bohaterach walk o niepodległość. (…) Dziękuję państwu za heroizm, pracę nad wolną i suwerenną ojczyzną i gratuluję odznaczenia" – dodał Skubisz.

"To co jest szczególnie cenne w tym medalu to fakt, że dzięki takim uroczystościom ta historia powraca" – powiedział w imieniu odznaczonych Grzegorz Gołębiewski. "Przez wiele lat III RP - przyznajmy to wszyscy - o wielu działaczach Solidarności i ludziach, którzy byli anonimowi, drukowali, kolportowali wydawnictwa podziemne, ukrywali działaczy Solidarności, przez wiele lat niewiele mówiliśmy, bo pędziliśmy w ramach nowego systemu, nowej demokracji. Teraz najbardziej się cieszę z tego, że to się dzieje, że tak wielu znakomitych kolegów, koleżanek, ludzi Solidarności, czy ludzi NZS może dziś otrzymać ten dowód wdzięczności za swoją działalność w opozycji antykomunistycznej" – dodał Gołębiewski.

Krzyże Wolności i Solidarności otrzymało 29 opozycjonistów: Henryk Bała, Witold Włodzimierz Bednarz, Jan Czarnecki, Grzegorz Gołębiewski, Alfreda Gruszecka, Mirosław Gudowski, Jarosław Kaczorowski, Andrzej Majdan, Andrzej Józef Naklicki, Jerzy Ostrouch, Andrzej Adam Owczarski, Krzysztof Roman Przybylski, Zdzisław Józef Rygiel, Elżbieta Zofia Rykowska, Stanisław Suszek, Andrzej Stanisław Szałek, Paweł Szymkowicz, Henryk Toczyłowski, Ryszard Witold Tokarczyk, Stanisław Zabłocki, Krzysztof Zielazny (pośmiertnie), Arkadiusz Zygmunt Bartosik, Ryszard Ilkiewicz, Ireneusz Joniec, Kazimierz Milkiewicz, Stanisław Seniuk, Michał Julian Skipor, Jadwiga Anna Tarnowska-Tierling, Anna Woźniak

Krzyż Wolności i Solidarności nadawany jest przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek prezesa IPN działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Odznaczenie zostało ustanowione przez parlament Rzeczypospolitej Polskiej 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego tradycji nawiązuje. Po raz pierwszy przyznano je w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. (PAP)

Autor: Kacper Reszczyński

res/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL