Solidarność

26.11.2019

W Szczecinie uhonorowano działaczy opozycji demokratycznej

Szczecin, 26.11.2019. Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej. Fot. PAP/M. Bielecki Szczecin, 26.11.2019. Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej. Fot. PAP/M. Bielecki

Ponad 40 osób zaangażowanych w działalność antykomunistyczną uhonorowano we wtorek w Szczecinie Krzyżami Wolności i Solidarności. Wręczył je prezes IPN Jarosław Szarek.

"Długo to trwało nim niepodległe państwo polskie wyraziło tymi Krzyżami państwu wdzięczność" – powiedział krótko po wręczeniu odznaczeń Szarek. Jak dodał, "niestety nie wszyscy doczekali, ale wolna i niepodległa Polska dziś pamięta".

Szarek nawiązał także do zburzenia muru berlińskiego. "W 1989 r. łatwo było burzyć mur berliński w świetle kamer i fleszy. Nie stawiał on już większego oporu; był popękany. To dzięki wam, dzięki Polsce wiele lat wcześniej na tym murze pojawiały się pęknięcia" – podkreślił.

Prezes IPN powiedział także, że Krzyż jest także dla rodzin opozycjonistów. "Rodzina to jest fundament w naszych dziejach. To pierwsze słowa oparcia znajdowaliście wśród swych bliskich. To rodzice tak was wychowali; tak było w wieku XX, tak było w wieku XIX i mam nadzieję, że tak będzie" – dodał.

Krzyże Wolności i Solidarności otrzymało 40 opozycjonistów: Marian Cembrowski, Mieczysław Dekaban, Krzysztof Dymowski, Ewa Grabowska, Edmund Janikowski, Kazimierz Kapciak, Maciej Kępiński, Danuta Kolanko, Grzegorz Kołtuniak, Elżbieta Koszur, Alina Krystosiak, Ryszard Kustra, Janusz Lemanowicz, Fryderyk Lubryczyński, Edward Maliszewski, Wojciech Nicpan, Jerzy Nowak, Florian Orlik, Jacek Pechman, Waldemar Rembalski, Janusz Różycki, Roman Sampławski, Edward Seredyński, Krzysztof Sobolewski, Edward Solarewicz, Zbigniew Szafran, Marek Szafrański, ks. Waldemar Szczurowski, Zdzisław Śmierzchalski, Zygmunt Tomiak, Zofia Toporkiewicz, Józef Wasilewski, Zenon Werner, Grzegorz Węgrzyn, Ryszard Witkowski, Irena Wójtowicz, Stanisław Zabłocki, Bartłomiej Zarosiński, Maria Zarzycka i ks. Aleksander Ziejewski.

Pośmiertnie odznaczenia przyznano Józefowi Kowalczykowi i Henrykowi Łukasikowi.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez parlament Rzeczypospolitej Polskiej 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego tradycji nawiązuje. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu.

Krzyż nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. (PAP)

autor: Kacper Reszczyński

res/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL