W związku z sytuacją epidemiczną wywołaną koronawirusem, w maju nie odbędą się festiwale muzyki cerkiewnej w woj. podlaskim. Organizatorzy obu imprez liczą, że uda się je przeprowadzić we wrześniu.
Chodzi o Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020" i Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Oba od lat odbywają się w maju; pierwszy w Białymstoku, drugi w Hajnówce. W sumie bierze w nich udział rokrocznie ok. 60 chórów z całego świata.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej ma blisko 40-letnią tradycję i uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną; od kilkunastu lat odbywa się ona w stolicy województwa podlaskiego, ale początek miała w Hajnówce, która wciąż pozostaje w jej nazwie.
Zakończyła się już rekrutacja chórów - uczestników tegorocznej edycji. Udział potwierdziło 29 chórów z piętnastu krajów, m.in. z Angoli, Indii, Hiszpanii, Grecji, Macedonii i Mołdawii.
W związku z sytuacją epidemiczną w kraju i za granicą, która wiąże się również np. ze zmianami dotyczącymi przekraczania granic czy ograniczeniami w kontaktach (chóry nie mają obecnie możliwości spotkań i przygotowań), w uzgodnieniu z dyrygentami podjęta została decyzja o przeniesieniu tej imprezy z maja na wrzesień. Jej nowy termin, to 16-20 września 2020 roku.
Szefowa biura organizacyjnego festiwalu Irena Parfieniuk powiedziała PAP, że jeśli po wakacjach okaże się, iż sytuacja epidemiczna nie unormowała się, to albo impreza zostanie jednak przeprowadzona, ale w okrojonym składzie wykonawców, tzn. z udziałem tych, którzy będą mogli w niej uczestniczyć, albo konieczne będzie jej przełożenie na 2021 rok.
Przełożony - na razie z maja na wrzesień - jest również Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej". Odbywa się on pod patronatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i ma podkreślać religijny charakter tej muzyki. Cechą charakterystyczną tego festiwalu jest liczny udział chórów parafialnych (w tym polskich), na co dzień wykonujących muzykę cerkiewną podczas uroczystości religijnych.
W związku ze stanem epidemii w Polsce i związanym z tym m.in. zakazem organizacji imprez masowych, również organizatorzy tego festiwalu podjęli decyzję o zmianie terminu. Nowy, to 14–19 września. Tu również lista uczestników była już gotowa; to ok. 30 chórów m.in. z Serbii, Rumunii, Rosji i Białorusi. Część z nich już potwierdziła chęć przyjazdu do Hajnówki w nowym terminie.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ ozk/