Komiks o pochodzącym z Warki Piotrze Wysockim, bohaterze powstania listopadowego, wydało z okazji 181. rocznicy tego wydarzenia lokalne Stowarzyszenie W.A.R.K.A. W grudniu komiks dostępny będzie w wersji multimedialnej na specjalnej stronie internetowej. Promocja książkowego wydania komiksu „Piotr Wysocki. Bohater w cieniu historii” odbędzie się we wtorek w Warce, w ramach obchodów 181. rocznicy wybuchu powstania listopadowego.
Jak poinformowała PAP koordynatorka projektów stowarzyszenia W.A.R.K.A. Dorota Lenarczyk, w połowie grudnia na specjalnej stronie internetowej zamieszczony zostanie także komiks w wersji multimedialnej. Zostanie on wzbogacony o efekty dźwiękowe i dialogi, w których nagrywaniu wzięła udział lokalna młodzież.
Lenarczyk powiedziała, że głównym założeniem komiksu jest ukazanie Piotra Wysockiego nie tylko jako bohatera powstania listopadowego, ale także pokazanie jego związków z Warką, gdzie się urodził, wrócił po zesłaniu i gdzie zmarł.
Autorami scenariusza i tekstu komiksu są historycy z Warki, Anna i Leszek Owczarczykowie. Rysunki wykonał Jacek Przybylski.
Wydanie komiksu było możliwe dzięki dofinansowaniu z programu „Patriotyzm Jutra”, realizowanego przez Muzeum Historii Polski. Projekt wsparło też Starostwo Powiatowe w Grójcu oraz Urząd Miasta i Gminy w Warce.
Stowarzyszenie W.A.R.K.A. wydało komiks przy współpracy z Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz gminną instytucją kultury - Dworkiem na Długiej.
Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – Wizja, Aktywność, Rozrywka, Kultura, Alternatywa - istnieje od 2003 roku. Działa na rzecz gminy Warka i powiatu grójeckiego. Misją Stowarzyszenia jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję regionu. Wcześniej stowarzyszenie wydało komiks „Bitwa pod Warką”. Było też inicjatorem ufundowania pomnika poświęconego Piotrowi Wysockiemu, który odsłonięto w 2007 r. w Warce.
Piotr Wysocki (ur. 10 września 1797 r. w Warce lub według innych źródeł - w Winiarach koło Warki) - pułkownik Wojska Polskiego, działacz niepodległościowy, inicjator powstania listopadowego, przywódca sprzysiężenia podchorążych, które doprowadziło do wybuchu powstania listopadowego 29 listopada 1830 r. Wziął udział w wielu bitwach powstania listopadowego. We wrześniu 1831 roku, broniąc warszawskiej Woli, został ranny i dostał się w ręce Rosjan. Został skazany na karę śmierci, którą zamieniono na 20 lat ciężkich robót na Syberii. W 1857 r. wrócił z zesłania do kraju. Zamieszkał w Warce, gdzie zmarł w styczniu 1875 r. Został pochowany na miejscowym cmentarzu. (PAP)
ilp/ hes/