Kampania 1939

01.09.2017

W Warszawie obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Kombatanci podczas uroczystości złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie w ramach obchodów Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP oraz 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Fot. PAP/P. Supernak Kombatanci podczas uroczystości złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie w ramach obchodów Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP oraz 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Fot. PAP/P. Supernak

Mimo że Polska została rozdarta przez dwie totalitarne potęgi, Polacy nigdy się nie ugięli i nie zaprzestali oporu - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników stołecznych obchodów Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP oraz 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W warszawskich obchodach, zorganizowanych przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji pozarządowych oraz kombatanckich. Uroczystości rozpoczęło złożenie wieńców przez przedstawicieli Urzędu, oraz działaczy społecznych na płycie pamięci poświęconej Polakom poległym w wojnie przeciwko hitleryzmowi w Ogrodzie Saskim.

W warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny i Jej Obrońców, którą odprawił biskup polowy WP Józef Guzdek. Jak podkreślił duchowny w wygłoszonej homilii, dzięki walczącym w czasie wojny "polska historia nie domaga się żadnej korekty i ma jedną wersję - prawdziwą". "Warunkiem pokoju w Europie i na świecie jest pokój w sercu każdego człowieka" - dodał.

Punktem centralnym obchodów były uroczystości na pl. Piłsudskiego, podczas których zabrali głos przedstawiciele władz państwowych.

"Od pierwszego do ostatniego dnia wojennych zmagań walczyliśmy po właściwej stronie, w obronie uniwersalnych wartości, o +wolność naszą i waszą+. Mimo, że Polska została rozdarta przez dwie totalitarne potęgi, Polacy nigdy się nie ugięli i nie zaprzestali oporu. Niepodległa Rzeczpospolita przetrwała w polskich sercach (...), wbrew trudnej historii idea wolności przekazywana była jak ożywcze i zobowiązuje dziedzictwo z pokolenia na pokolenie" - napisał w liście, odczytanym przez ministra Wojciecha Kolarskiego, prezydent RP Andrzej Duda.

Jak podkreślił, "zbliżająca się rocznica 100-lecia niepodległości uzmysławia nam w sposób szczególny jak wielkiego wysiłku potrzeba, aby zachować i umocnić to wielkie, narodowe dobro".

"Od pierwszego do ostatniego dnia wojennych zmagań walczyliśmy po właściwej stronie, w obronie uniwersalnych wartości, o +wolność naszą i waszą+. Mimo, że Polska została rozdarta przez dwie totalitarne potęgi, Polacy nigdy się nie ugięli i nie zaprzestali oporu. Niepodległa Rzeczpospolita przetrwała w polskich sercach (...), wbrew trudnej historii idea wolności przekazywana była jak ożywcze i zobowiązuje dziedzictwo z pokolenia na pokolenie" - napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda.

"Musimy uczynić wszystko, aby polskie granice zawsze pozostały bezpieczne, a suwerenna ojczyzna mogła pomyślnie się rozwijać. Naszym zobowiązaniem jest sprawne państwo, silna i nowoczesna armia, znacząca pozycja Polski w przestrzeni międzynarodowej. Te doniosłe zadania wykonamy tylko wówczas, gdy główną energią działań Polaków pozostawać będzie patriotyzm i poczucie wspólnoty w sprawach najważniejszych" - napisał prezydent.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powiedział, że "to niepodległość jest źródłem i ochroną wszelkich innych wartości". "To tylko w niepodległym państwie możemy dyskutować o kształcie narodu, społeczeństwa i przyszłości gospodarczej, i każdej innej" - podkreślił szef MON.

Jak dodał, "ta wojna spadła na Polskę nie w wyniku jakiegokolwiek konfliktu międzynarodowego, nie w wyniku jakiegokolwiek zatargu między Niemcami, a Polską - wojna spadła na Polskę dlatego, że Polska w ogóle istniała jako niepodległe państwo, bo miała zostać wymazana wraz z narodem polskim, raz na zawsze z mapy Europy".

"Wojsko Polskie może razem z sojusznikami z NATO dawać gwarancję, że tamte straszliwe dni nigdy się nie powtórzą, bo dzisiaj chronią nas nie papierowe umowy. Dzisiaj na straży pokoju Polski, bezpieczeństwa Polski stoi polska armia, stoją armie sojusznicze" - powiedział Macierewicz.

Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, w liście odczytanym przez dyr. biura ministra w MKiDN Michała Górasa, podkreślił, że postawa i życie żołnierzy, "jest dla nas najlepszą lekcją historią i patriotyzmu, oraz inspiracją do dalszego działania na rzecz suwerennej Polski".

Wydarzenie na pl. Piłsudskiego zakończyło odczytanie apelu pamięci i złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Kolejnym elementem obchodów Dnia Weterana Walka o Niepodległość RP oraz 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej jest uroczyste spotkanie w Belwederze, w którym biorą udział m.in. kombatanci i działacze opozycji antykomunistycznej.

Uroczystości organizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odbywają się w związku z obchodami Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz 78. rocznicą niemieckiej agresji na Polskę, która zapoczątkowała II wojnę światową. Dzień Weterana obchodzony jest od 1997 r. Został ustanowiony przez Sejm jako święto obrońców ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości na polach bitewnych.

Marek Sławiński, Nadia Senkowska(PAP)

masl/ nak/m pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL