Polska po 1989 roku

12.05.2017

W Warszawie upamiętniono rocznice śmierci Józefa Piłsudskiego i Władysława Andersa

Uroczystości upamiętniające 82. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego i 47. rocznicę śmierci gen. Władysława Andersa przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. 12.05.2017. Fot. PAP/P. Supernak Uroczystości upamiętniające 82. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego i 47. rocznicę śmierci gen. Władysława Andersa przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. 12.05.2017. Fot. PAP/P. Supernak

Mszą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego i złożeniem kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pomnikiem bitwy o Monte Cassino uczczono w piątek w Warszawie 82. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego oraz 47. rocznicę śmierci generała Władysława Andersa.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji marszałka Józefa Piłsudskiego i generała Władysława Andersa oraz poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego została odprawiona pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka.

Ksiądz major Zbigniew Kępa podczas homilii podkreślił nieocenione zasługi Polaków w walce o niepodległość ojczyzny. "Z perspektywy czasu doceniamy wysiłki wielu mężów stanu - choćby Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego i dalekowzrocznego polityka i stratega, jakim był Józef Piłsudski" - powiedział ks. Kępa.

Po mszy św. przy grobie Nieznanego Żołnierza przedstawiciele władz, parlamentu, organizacji kombatanckich, harcerze i uczniowie złożyli wieńce.

"Rocznica śmierci marszałka Piłsudskiego, generała Andersa oraz rocznica bitwy pod Monte Cassino skłaniają nas, by oddać hołd ojcom naszej niepodległości. (...) Bitwa była wyrazem nadziei na suwerenność naszego kraju. Przyniosła wiele ofiar i rannych, stając się dla Polaków symbolem okupionego krwią zwycięstwa" - napisała premier Beata Szydło w liście odczytanym przez zastępcę szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pawła Szrota.

Następnie p.o. szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk zaznaczył, że Józef Piłsudski dał Polsce wolność i "do końca naszych dni pozostanie wielkim symbolem niepodległości w roku 1918". "Dał Polsce granice, bo jako naczelny wódz zwyciężył w wojnie z bolszewikami w 1920 r. - w wojnie, w której stanowisko dowódcze pełnił Władysław Anders. (...) Dwóch wielkich dowódców, dwóch mężów stanu, którzy ukształtowali i wychowali kolejne pokolenia Polaków" - powiedział podczas uroczystości Kasprzyk.

Przypomniał także podpisaną przez Józefa Piłsudskiego w 1935 r. konstytucję kwietniową, z której - jak powiedział - "brała się siła władz polskich na uchodźctwie". "Brała się siła pokolenia, które reprezentował Władysław Anders (...) Oni obaj stanowili w różnych okresach historii Polski absolutne uosobienie niepodległościowych dążeń Polaków" - podkreślił Kasprzyk.

Wiceminister obrony Wojciech Fałkowski mówił o dacie 12 maja jako dniu nasyconym emocjami i wspomnieniami. "To jest taki moment, taki dzień, kiedy myślimy o Polsce jako wielkiej - który wyraźnie mówi o wielkości Polski i polskości, który wzywa nas, abyśmy byli na miarę tego wspomnienia" - powiedział Fałkowski.

Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza zakończyło odegranie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Następnie złożono wieńce przed Pomnikiem Bitwy o Monte Cassino.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był jednym z przywódców PPS, dowódcą I Brygady Legionów, naczelnikiem państwa, pierwszym marszałkiem Polski. Po przewrocie majowym dwukrotny premier Polski. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze. Pochowany został na Wawelu w krypcie św. Leonarda, a jego serce złożone zostało w grobie matki na wileńskiej Rossie.

Władysław Anders urodził się 11 sierpnia 1892 r. w Błoniu koło Kutna. Był Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych, twórcą II Korpusu Polskiego, z którym zdobył w maju 1944 roku klasztor na Monte Cassino. Po II wojnie generał pozostał na emigracji. Zmarł 12 maja 1970 r.; pochowano go we Włoszech, na Polskim Cmentarzu Wojennym pod Monte Cassino. (PAP)

masl/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL