Walka o niepodległość 1914-1918

10.11.2011 aktualizacja 14.07.2016

W Wilnie rozpoczęły się obchody Święta Niepodległości Polski

W Wilnie już w czwartek, w przeddzień Święta Niepodległości Polski, rozpoczęły się jego obchody. Z tej okazji na Uniwersytecie Wileńskim została otwarta wystawa fotograficzna Piotra Kłoska "Wawel", której organizatorem jest Instytut Polski w Wilnie. Przez najbliższy miesiąc w stolicy Litwy prezentowanych będzie 25 zdjęć Zamku Królewskiego na Wawelu, "w różnych jego szatach, jakby zamek szykował się na święto" - zaznaczono podczas otwarcia wystawy.

W przeddzień Święta Niepodległości Polski w ambasadzie polskiej w Wilnie odbyła się też uroczysta akademia. Inaugurując ją ambasador Janusz Skolimowski zaznaczył, że "polskie święto niepodległości to nie tylko święto narodu polskiego, ale również wszystkich krajów, które w wyniku zakończenia I wojny światowej miały możliwość odzyskania niepodległości".

"W wyniku tych wydarzeń również powstało niepodległe państwo litewskie" - zaznaczył dyplomata.

W piątek w południe przedstawiciele polskiej placówki w Wilnie i polskich organizacji społecznych tradycyjnie złożą kwiaty na cmentarzu na Rossie, przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie spoczywa jego matka i serce marszałka.

Kwiaty zostaną złożone również w Zułowie, w miejscu, gdzie stał dworek Piłsudskich i gdzie marszałek się urodził.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ cyk/ mc/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL