W Żaganiu (Lubuskie) odbyły się w niedzielę wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ich uczestnicy uczcili pamięć o bohaterach największego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w historii świata - poinformował oficer prasowy lubuskiej dywizji mjr Artur Pinkowski.
Uroczystości zainaugurowała msza święta w intencji ofiar wojny odprawiona w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Po niej, na placu Generała Maczka odbył się uroczysty apel, podczas którego upamiętniono obrońców ojczyzny z tragicznego września 1939 roku oraz ofiary i żołnierzy walczących na wszystkich wojennych frontach II wojny światowej.
„Polacy byli pierwszym narodem, który z bronią w ręku przeciwstawił się agresorowi. Polscy żołnierze swą walecznością dali przykład innym narodom – swoją ofiarą nie obudziliśmy jednak sumienie świata. Dla Polaków historia to coś więcej niż tylko fakty z przeszłości. To pamięć należna naszym rodakom, którzy w czasie wojny zachowali się tak jak trzeba. To pamięć dla ich bohaterstwa i szacunek dla ich dokonań, to pielęgnowanie wartości, które decydują o naszym człowieczeństwie, by nigdy do takich zbrodni jakie miały miejsce podczas II wojny światowej nie doszło” – powiedział dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. dyw. Stanisław Czosnek.
W Żaganiu na wspólnym apelu stanęli weterani wojenni, kombatanci, harcerze, władze rządowe i samorządowe oraz przedstawiciele służb mundurowych. Na uroczystości nie zabrakło mieszkańców miasta.
Miejsce uroczystości nie było przypadkowe, gdyż na żagańskim placu Generała Maczka znajduje się pomnik wzniesiony ku czci 1 Dywizji Pancernej i jej dowódcy oraz 1. Korpusu Pancernego. „Ponadto wmurowane zostały tam urny z ziemią z pól bitewnych uświęconą żołnierską krwią. Odbywające się w tych dniach uroczystości i apele w miejscach symbolizujących walkę i bohaterstwo żołnierza polskiego, stanowią stały element służby w jednostkach wojskowych Czarnej Dywizji” – dodał Pinkowski.
Obchody uświetniał wojskowa asysta honorowa wystawiona przez żagański 11 batalion dowodzenia oraz orkiestra wojskowa żagańskiego garnizonu. Ponadto na placu stanęły pododdziały wystawione przez: 34. Brygadę Kawalerii Pancernej, 11 batalion remontowy, 35 dywizjon rakietowy, policję i Straż Pożarną oraz klasę mundurową z Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Żaganiu.
Uroczystość zorganizowali wojewoda lubuski i dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Żagań za sprawą stacjonującej tam dywizji jest nazywany pancerną stolicą Polski.
80 lata temu, 1 września 1939 roku, najpierw o godzinie 4:35 na Wieluń zostały zrzucone bomby lotnicze, a kilka minut później, o godzinie 4:45 padła pierwsza salwa z pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte. Tym samym rozpoczęła się II wojna światowa, największy konflikt zbrojny w dziejach, który trawił Europę i świat przez sześć lat, aż do 1945 roku i pochłonął kilkadziesiąt milinów ofiar. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ par/