Solidarność

30.12.2014 aktualizacja 14.07.2016

Wałęsa: Jurczyk był dobrym i odważnym działaczem

"To był dobry i odważny działacz" - tak zmarłego we wtorek Mariana Jurczyka wspomina Lech Wałęsa.

W sierpniu 1980 roku Jurczyk był przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Szczecinie, podczas gdy Wałęsa stał na czele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej.

"Różnie go wspominam, był dość samodzielny - powiedział PAP Wałęsa. - W tamtym czasie miałem do niego trochę pretensji, bo skończył strajk dzień wcześniej, a byliśmy umówieni, że kończymy razem. Ja miałem bowiem te wcześniejsze doświadczenia z Gdańska, kiedy zakłady zaczęły kończyć strajk bez uzgodnienia, a potem polała się krew" - dodał b.prezydent, podkreślając, że potem współpraca między nim a Jurczykiem układała się już lepiej.

"To był dobry i odważny działacz. Szkoda, że dziś, kiedy mamy tyle problemów związkowych i innych, przechodzi na drugą stronę" - podkreślił Wałęsa.

Jurczyk jako lider "Solidarności" na Pomorzu Zachodnim toczył z Wałęsą walkę o przywództwo w związku. Pod koniec lat 80. był wśród liderów "S", którzy nie uznawali prawa Wałęsy do powoływania nowych władz związku. Był przeciwnikiem Okrągłego Stołu.

"Nie miał szans w tej argumentacji. On działał inaczej, nie dołączył do nas. Ale takie ścieranie się, pluralizm, kandydowanie różnych osób po takim okresie jednomyślności było nawet wskazane" - ocenił tę postawę Wałęsa.

B. przywódca "Solidarności" przyznał, że nie miał w ostatnich latach wielu kontaktów osobistych z Jurczykiem. "Ta zadra z tamtego czasu jednak została" - podkreślił.

Marian Jurczyk zmarł we wtorek wieczorem w jednym ze szczecińskich szpitali. Miał 79 lat.(PAP)

rop/ woj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL