Polska po 1989 roku

31.07.2017

Warszawa: IPN zaprasza na spotkania "Polskie sierpnie"

Cykl "Polskie sierpnie": pierwsze spotkanie nt. radia powstańczego "Błyskawica". Źródło: profil stołecznego "Przystanku Historia" IPN na Facebooku Cykl "Polskie sierpnie": pierwsze spotkanie nt. radia powstańczego "Błyskawica". Źródło: profil stołecznego "Przystanku Historia" IPN na Facebooku

Powstanie Warszawskie, Legiony Polskie, strajki 1980 r., Bitwa Warszawska 1920 r. i postać Anny Walentynowicz to niektóre tematy nowego cyklu warszawskiego oddziału IPN pt. "Polskie sierpnie". Planowanych jest osiem pokazów filmów i spotkań z historykami.

"W historii Polski sierpień to wyjątkowy miesiąc: zaczyna się rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, kończy rocznicą narodzin Solidarności i podpisania Porozumień Sierpniowych. W połowie miesiąca wypada rocznica zwycięstwa nad bolszewikami, czyli Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą" - ogłosił w poniedziałek IPN, który zaprasza do siedziby stołecznego "Przystanku Historia" przy ul. Marszałkowskiej na nowy cykl spotkań.

"Każdy dzień sierpnia kryje w sobie historię, której konsekwencją stawała się wolność Polski i Polaków. Sierpnie pełne bólu, łez i krwi, sierpnie pełne nadziei, szczęścia i wiary w nastanie lepszych dni – polskie sierpnie, którym zawdzięczamy naszą tożsamość" - podkreślają pracownicy Instytutu.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w środę, 2 sierpnia i będzie poświęcone powstaniu, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Na spotkaniu, które poprowadzi dr Jędrzej Lipski wszyscy chętni będą mogli obejrzeć film pt. "Radio powstańcze +Błyskawica+" w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego.

"Błyskawica" - bardzo ważna dla powstańców i ludności cywilnej - informowała o ogólnej sytuacji w mieście w czasie powstania. M.in. - jak podaje IPN - "o kłopotach z bronią, żywnością i wodą, o powstańczej poczcie, wybuchu czołgu na Starym Mieście, pracy organizowanych ad hoc szpitali, kilkunastoletnich łączniczkach i przewodnikach po kanałach, o rozstrzelaniu przez Niemców całego oddziału, który skapitulował".

Kolejne spotkania będą poświęcone Legionom Polskim (8 sierpnia), Wojciechowi Korfantemu (10 sierpnia), strajkom 1980 r. (16 sierpnia), Bitwie Warszawskiej 1920 r. (17 sierpnia), postaci Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego (24 sierpnia) i bohaterce Solidarności Annie Walentynowicz (24 sierpnia).

Więcej informacji o spotkaniach w siedzibie IPN wraz z opisami filmów można znaleźć na stronie www.przystanekhistoria.ipn.gov.pl. (PAP)

nno/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL