Powstanie Warszawskie

30.06.2018

Warszawa: w niedzielę zdjęcia do filmu o Janie Nowaku-Jeziorańskim w reż. W. Pasikowskiego

Władysław Pasikowski. Fot. PAP/R. Guz Władysław Pasikowski. Fot. PAP/R. Guz

W niedzielę w Warszawie będą realizowane zdjęcia do filmu "Kurier" w reżyserii Władysława Pasikowskiego, opowiadającego o Janie Nowaku-Jeziorańskim. W związku z pracą filmowców na kilkanaście godzin zostanie wyłączony z ruchu Most Poniatowskiego.

Produkcja, której bohaterem jest legendarny "kurier z Warszawy", opowiada o kilkunastu dniach poprzedzających wybuch powstania warszawskiego. Jest to wspólny projekt Muzeum Powstania Warszawskiego i Pasikowskiego, obraz został także dofinansowany przez PISF.

Jak podkreślił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, film utrzymany w gatunku szpiegowskiego kina historycznego przybliża "historię człowieka wyjątkowego". "Ukazujemy kuriera, który wbrew przeciwnościom losu i wbrew wyrokom historii przemieszcza się ze swoją misją przez okupowaną Europę. Chcemy uwidocznić siłę charakteru człowieka zmierzającego do Warszawy. Zależało nam na dużej gatunkowej produkcji, która będzie rozgrywać się w kilku miastach Europy" – powiedział PAP.

Według dyrektora MPW, obraz ma "z jednej strony przybliżyć odbiorcom kawałek polskiej historii, a z drugiej przyciągnąć do kin dużą widownię i zapewnić jej rozrywkę". "Chcieliśmy wyprodukować film gatunkowy, dlatego przygotowanie scenariusza i reżyserii powierzyliśmy Władysławowi Pasikowskiemu – świetnemu fachowcowi, jednemu z najwybitniejszych nazwisk polskiego kina" – podkreślił Ołdakowski.

Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski przypomniał w rozmowie z PAP, że kwota dofinansowania produkcji wyniosła 5 mln zł. "Za decyzją o przyznaniu tego wsparcia stoi kilka powodów. Przede wszystkim, jest to obraz, który mówi o historii Polski w sposób niezwykle przystępny dla widza, nie tracąc przy tym aspektów artystycznych. Jego producentem jest Muzeum Powstania Warszawskiego, a producentem wykonawczym - firma Scorpio Studio, która zasłynęła ostatnio +Jackiem Strongiem+, także w reżyserii pana Władysława Pasikowskiego. Film ten okazał się sukcesem nie tylko w Polsce, ale również pewnie w ciągu najbliższych paru miesięcy realizowana będzie amerykańska wersja +Jacka Stronga+. Mam nadzieję, że +Kurier+ też będzie zrealizowany w taki sposób, że zwróci na siebie uwagę swoją jakością" – powiedział.

Według Śmigulskiego, zdjęcia do "Kuriera" mają zakończyć się "jeszcze w tym roku, a premiera planowana jest na jesień przyszłego roku". Dyrektor PISF dodał, że w połowie lipca odbędzie się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowana zostanie obsada filmu.

O utrudnieniach w ruchu spowodowanych zamknięciem Mostu Poniatowskiego w związku z realizacją zdjęć do "Kuriera" na odcinku od Ronda de Gaulle'a w stronę Wisły do ul. Wał Miedzeszyński poinformowało Biuro Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym Urzędu m.st. Warszawy na swojej stronie internetowej.

W komunikacie podano, że od północy z soboty na niedzielę do godz. 18 w niedzielę "zamknięte dla ruchu będą obydwie jezdnie Al. Jerozolimskich, czyli nie będzie można pojechać do Wisłostrady ani wjechać z Wisłostrady na most lub w kierunku centrum".

"Utrzymana będzie natomiast możliwość wjechania z ul. Wał Miedzeszyński na al. J. Poniatowskiego w kierunku ronda J. Waszyngtona lub zjechania z al. J. Poniatowskiego na ulice Wał Miedzeszyński lub Wybrzeże Szczecińskie (nie będzie można zaś pojechać na most). Kierowcy powinni korzystać z mostów Łazienkowskiego lub Świętokrzyskiego" – czytamy.

W komunikacie poinformowano również, że "na odcinku od ronda gen. Ch. De Gaulle’a do ul. Wał Miedzeszyński obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela". "Ruch pieszych będzie wstrzymywany tylko na czas realizacji zdjęć" - napisano. (PAP)

autorki: Izabella Pigłowska, Daria Porycka, Nadia Senkowska

itm/ dap/ nak/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL