4284 depozyty po żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, m.in. legitymacje, ordery, przedmioty codziennego użytku, zostaną pokazane we wtorek w Dowództwie Garnizonu Warszawa. Rodziny poległych żołnierzy będą mogły odebrać pamiątki po udokumentowaniu prawa do dziedziczenia.
Prezentacja depozytów, która odbędzie się w budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa, będzie połączona z pokazem spotu informacyjnego - poinformowało w poniedziałek MON.
W zasobach znajdują się 4284 depozyty. "Depozyty zawierają niezwykłe pamiątki po polskich żołnierzach: legitymacje, ordery oraz odznaczenia, prywatną korespondencję, dokumentację dotyczącą śmierci, fotografie najbliższych. Prócz tej standardowej zawartości można tam odnaleźć również biżuterię, przedmioty codziennego użytku (puderniczki, zapalniczki, brzytwy), zegarki, obrączki, pocztówki, pamiątki religijne - modlitewniki i różańce" - podało ministerstwo obrony.
MON podkreśla, że "ten wyjątkowy zbiór pamiątek stanowi przekrój Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, jest więc wspaniałym materiałem do badania losów żołnierzy zaginionych podczas II wojny światowej".
Ministerstwo Obrony Narodowej zwraca uwagę, że wykaz jednostek, w których służyli żołnierze, jest "bardzo szeroki". Są wśród nich lotnicy brytyjskich Dywizjonów, m.in. 303 i 305, marynarze z O.R.P. "Sokół", O.R.P. "Orkan", O.R.P. "Grom", a także żołnierze wojsk lądowych z 1 Brygady Strzelców, 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, II Korpusu i wielu innych.
"Większość żołnierzy poległa na polu chwały, podczas lotu czy rejsu, ale są również przypadki samobójstw, chorób i nieszczęśliwych wypadków" - zauważa MON.
Jak informuje resort, zbiór dokumentów i pamiątek osobistych po obywatelach polskich zmarłych na terenie Wielkiej Brytanii został przekazany przez władze brytyjskie właśnie z intencją zwrotu ich rodzinom. "Przez wiele lat PRL rodziny albo nie były poinformowane o nich lub też często nie miały możliwości wyjazdu do Wielkiej Brytanii w celu ich odebrania" - napisano.
Rodziny poległych żołnierzy będą mogły odebrać depozyty po udokumentowaniu prawa do dziedziczenia.
W prezentacji wezmą udział dyrektorzy: Wojskowego Biura Historycznego dr hab. Sławomir Cenckiewicz i Archiwum Akt Nowych dr Tadeusz Krawczak.
Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie istniały w latach 1939–1947. Żołnierze walczyli na frontach Afryki Północnej i Europy Zachodniej. Pod koniec II wojny formacja liczyła ok. ćwierć miliona żołnierzy.(PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ itm/