Europa i świat po 1989 roku

29.01.2018

Wiceszef MSZ: na konferencji OBWE w Rzymie przedstawiłem stanowisko ws. ustawy o IPN

Wiceszef MSZ Marek Magierowski, który uczestniczył w poniedziałek w Rzymie w konferencji OBWE na temat walki z antysemityzmem, powiedział PAP, że w trakcie obrad przedstawił stanowisko Polski w sprawie ustawy o IPN, o której zmianę apelują władze Izraela.

Wiceminister Magierowski podkreślił: „Konferencja była okazją do wyjaśnienia wątpliwości, które narosły wokół nowelizacji ustawy o IPN. W Rzymie obecni byli przedstawiciele kilku największych światowych organizacji żydowskich, a także izraelskiego rządu".

"Możliwość przedstawienia polskiego stanowiska przy takim audytorium miała więc szczególną wagę. Mam nadzieję, że udało się sprostować przynajmniej część fałszywych stwierdzeń oraz nadinterpretacji, które w ostatnich dniach pojawiły się w ustach niektórych izraelskich polityków i komentatorów" - oświadczył wiceszef polskiego MSZ.

W swym wystąpieniu na forum konferencji w siedzibie włoskiego MSZ w Wiecznym Mieście Magierowski wyjaśnił, że "celem nowej ustawy nie jest to, by ograniczyć badania historyczne, bądź zaprzeczyć współudziałowi niektórych polskich obywateli w Holokauście". "Chodzi o zwalczanie historycznych wypaczeń" - oświadczył.

Dodał następnie, że "naród polski nie był odpowiedzialny za Holokaust". "To niemieccy najeźdźcy sprowadzili to nieszczęście na lud żydowski" - podkreślił. "Nigdy nie zapomnimy cierpienia europejskich Żydów, ale naszym najwyższym obowiązkiem jest także obrona naszego dobrego imienia" - zaznaczył.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ klm/ mal/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL